Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
1 Mayıs Sinop’ta Coşkuyla Kutlandı
Sinop’ta 1 Mayıs İşçi Bayramı büyük bir kalabalıkla olaysız bir şekilde kutlandı.

 

1 Mayıs 2015 Cuma 22:50

 

Sinop’ta 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinlikleri kapsamında eski otogar mevkinde toplanan kalabalık Sakarya Caddesinden Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yürüdü.

 

Yaklaşık 400 kişiden oluşan grupta Türk-İş, KESK, DİSK, Birleşik Kamu-İş, CHP Sinop İl Örgütü, HDP Sinop İl Örgütü, Atatürkçü Düşünce Derneği, Halkevleri temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Uğur Mumcu Meydanında toplanan kalabalığa konuşma yapan 1 Mayıs Tertip Komitesi asına KESK Eğitim Sen Sinop Şube Başkanı Hakan Eker, “Onlar Kazandıkça Biz Kaybediyoruz!

 

Bir tarafta inanılmaz büyüme, gelişme, zenginleşme hikayelerinin anlatıldığı sermayenin dünyası; diğer tarafta her 4 saniyede bir insanın açlıktan hayatını kaybettiği, iş cinayetlerinin patlama yaptığı, yoksulluğun, sefaletin, emeğin dünyası.

 

Bir tarafta dünyadaki aşırı yoksulluğun, açlığın giderilmesi için yıllık 175 milyar dolara ihtiyacı olan yüz milyonların dramı; diğer tarafta ultra lüks bir yaşam için sadece 2014 yılında 1,1 trilyon dolar harcayan bir avuç kapitalistin doymak bilmeyen açgözlülüğü.

 

Bir tarafta savaştan, yoksulluktan kaçmaya çalışırken insan tacirlerinin elinde umutları tükenen, cesetleri kıyılara vuran göçmenlerin dünyası; diğer tarafta ülkesine sığınan göçmenlerin emeğini kayıt dışı çalışma ile sömürerek muhtaçlıklarını fırsata çevirenlerin dünyası.

 

Bir tarafta sayıları artan dolar milyarderlerinin; diğer tarafta yüzlerce yıllık mücadelelerinin ürünü kazanılmış hakları ellerinden alınarak 21. Yüzyılda 19. Yüzyılın kölelik koşullarına itilen yüz milyonların dünyası.

 

Bizler, Kayıt dışılığın, kuralsız, güvencesiz çalışmanın, Taşeron Cumhuriyetinin merkez üssü haline getirilen bir ülkenin ezici çoğunluğunu oluşturan işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, ezilenler olarak bu iki dünya arasındaki farkı her gün iliklerimize kadar yaşıyoruz.

 

Çünkü bizim ekmeğimiz her geçen gün küçülüp haklarımız, özgürlüklerimiz sınırlanırken sermaye büyüyor, bir avuç kapitalistten rantiyeciden, asalaktan oluşan mutlu azınlığın serveti büyüyor, Onların hayali gerçekleştikçe biz kaybediyoruz.

 

Tüm emek düşmanı sermaye iktidarları gibi AKP’de yan yana gelmemizden, birlik olmamızdan korkuyor. Bunun için işçileri-emekçileri sermayeye köle, halkı diktasına biat eden kul haline getirme hedefinde tüm ‘ustalığını’ göstermeye devam ediyor.

 

AKP emek düşmanlığını gizlemenin yolunu; kamu emekçisiyle işçiyi, işçiyle işsizi,  esnafla çiftçiyi, kadınları, gençleri karşı karşıya getiren politikalarında anti-demokratik  baskıcı rejimi sürdürebilmenin yolunu ise aramızdaki, dil, din, etnik, kimlik, kültür, mezhep farklılıklarını kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı siyasetini beslemek için kurduğu yeni komplolarda arıyor.” dedi.

 

Ardından kürsüye çıkan Kadın Platformu adına Eğitim Sen Ayancık Temsilcisi Mehtap Temiz ise kadın cinayetleri hakkında emniyet ve yasaların zayıflığı hakkında konuştu.

 

Geniş güvenlik önlemi altında konuşmaları gerçekleştiren kalabalık grup 1 Mayıs İşçi Bayramını halaylar çekerek ve çeşitli etkinliklerle kutladı.

 

Haber: haber57.com.tr

Video: vitrinhaber.com

BİLGİLER
tarafından 01 Mayıs 2015 - 23:27 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 48 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1