Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
2 Yılık Termik Nöbeti
Sinop’un Gerze ilçesine bağlı Yaykıl köyünde kurulmak istenen termik santrale karşı çıkan köylüler, santral kurulmak istenen alana yaptıkları ahşap evde 2 yıldır nöbet tutuyor.

 

03 Haziran 2013 Pazartesi 17:00

 

Sinop’un Gerze ilçesine bağlı Yaykıl köyünde kurulmak istenen termik santrale karşı çıkan köylüler, santral kurulmak istenen alana yaptıkları ahşap evde 2 yıldır nöbet tutuyor. Özellikle yabancı plakalı araçlara karşı temkinli yaklaşan direnişçiler 24 saat termikçilere karşı tetikte bekliyor.

 

Anadolu Termik Santralleri A. Ş. tarafından yapılması planlanan bin 200 megavat gücünde ve ithal kömürle çalışacağı belirtilen termik santralin köylerine yapılmasını istemediklerini dile getiren köy sakinleri iki yıldır gece gündüz demeden nöbet tuttuklarını söyledi. Ellerinde sopalarla santralin kurulacağı alanda 24 saat nöbet tutan Sivil toplum örgütleri ve köylüler, yıllardır termik santralle mücadele ettiklerini ve sonuna kadar da mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

 

“Gezdik, gördük”

 

Yaykıl köyü halkından Abdulkadir sertkaya termik santralın zararını görmek için, hep birlikte termik santral yapılan yerlere giderek termik santrallerin zararlarını yerinde incelediklerini anlatarak şunları söyledi” biz diğer termik santralleri gittik gördük yaşanmaz durumda. Burada biz ölümüne mücadele ediyoruz. Bu saatten sonra ata babadan kalma toprağımızı bırakıp bir yere gidip geçinemeyiz biz. Bizim köyde mahsulümüzü var ekinimizi buğdayımızı bırakıp burada iki yıldır gece gündüz demeden mücadelemize devam ediyoruz. Bu direnişten biz vazgeçmeyeceğiz. Buraya ölümüzü koyacağız yine bu termik santrali yaptırmayacağız. Sonuna kadar mücadelemize de devam ediyoruz” dedi

 

Köylülere destek veren Yeşil Gerze Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Şengül Şahin de, “Gerze Yaykıl köyündeki çadır nöbetimiz 2 yıldır aralıksız sürüyor. Onları bu köye sokmayacağız” dedi.

Yeşil gerze cevre platformu sözcüsü Şengül Şahin:”Biz sadece köyde nöbet tutmuyoruz bu mücadeleye başlayalı beş yıl oldu. Beş yıldır şehir merkezinde kurduğumuz büroda nöbetlerimize devam ediyoruz. Her gün o büroyu açıyoruz her hafta Salı günleri o büroda toplantı yapıyoruz kararlar alıyoruz o kararları uyguluyoruz. şirketin sondaj çalışması için köye gelmeye başladığı günden itibaren biz köyde bir çadır kurulması gerektiğini düşündük ve bunun üzerine iki yıl önce burada bir çadır kurduk. Önce çadırımız bu alanın karşı tarafındaydı sonra şirketin çaresizliğinden artık bizimle uğraşmak için yapabileceği durumlar söz konusu olmadığından çadırımızı şikayet ettiler biz yine sessiz bir şekilde o çadırdan bu karşı çadırımıza geçtik. Köylünün 3 günde tamamladığı bu ahşap konak evimizde yedi yirmi dört nöbetimize devam ediyoruz. Bu mücadele hem hukuksal hem bilimsel olarak veriliyor bu santralin bu bölgede kurulmasının imkansız olduğunu biz cet raporlarının karşısında raporlar hazırlayarak bakanlıklara on binlerce dilekçe vererek zaten kanıtlamış durumdayız. “ dedi.

 

Cet süreci durduruldu

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sinop’un Gerze ilçesi Yaykıl köyünde yapılması planlanan termik santral projesinin ÇED sürecini, santral kurulmak istenen yerin bir kısmının orman alanı olması nedeniyle durdurdu.

 

Şahin:”Şirket yetkilileri ile birlikte Ankara’da yapılan toplantılar sonucunda cet raporları değerlendirildi. Toplantı sonucu Projenin orman sayılan alanlardan geçen kısmında orman genel müdürlüğü tarafından sakınca görülmesi ve diğer komisyon üyelerince talep edilen eksikliklerin tamamlanması gerektiğinden GES projesine ait cet süreci durduruldu. Bu ifade bizim için çok önemli. Bunun üzerine bu santralin burada kurulmak için planlanan tüm çalışmaların bitirilmesi gerekiyor. Ama ne yazık ki bu tür çalışmaların bitirilmediği gibi bir takım ormanlık alanın yok sayılması için yeni nedenler üretilmeye çalışılıyor. O yüzden biz buradan nöbetten asla vazgeçmiyoruz aynı şekilde 24 saat nöbet tutmaya devam ediyoruz. Şimdi 2. inceleme değerlendirme komisyonu toplantısı yapılacak bu yapılacak olan ikinci toplantıda da menfi bir sonuç çıkarsa beklide yönetmeliğe göre termik santral iptal edilecek. “ dedi

 

Gerze yer yerinden oynayacak

 

Aynı zamanda Sinop halkını dünya cevre günü dolayısıyla düzenleyecekleri termik santrale hayır koşusuna davet eden Şahin:” 5 Haziranda Yaykıl köyü nöbet evimizden ilçe merkezine bir koşu düzenleyeceğiz.5 Haziran da Gerze yer yerinden oynayacak. Yeniden tüm gerze sokaklarını evlerini caddelerini pankartlarla donatıyoruz. Sokaklara asılan pankartlar altında yürüyüşümüze devam edeceğiz. Bu tekrar onlara dur demek için ihtardır. Biz kararlılığımızdan vazgeçmiyoruz. Bu karalılığımız sürdüğü sürece de bu santralin buraya kurulma ihtimalini bu güne kadar hiç düşünmedik bundan sonrada hiç düşünmüyoruz.” dedi.

 

Haber: Songül Korkmaz

Kaynak: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 03 Haziran 2013 - 17:03 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 406 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1