Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
2014’te Sinop’ta Buluşuyorlar!
Kastamonu Göl Köy Enstitüsü Mezunları Biraraya Geldi!

 

18 Ağustos 2013 Pazar 16:58

 

17 Nisan 1940 yılında kurulan ve 1944 yılında ilk mezunlarını veren Kastamonu Göl Köy Enstitüsünden mezun olanlar son 15 yıldır aralarında buluşma günleri ve toplantıları düzenleyerek bir araya geliyorlar. Kastamonu Göl Köy Enstitüsü mezunları; Kastamonu, Çankırı, Zonguldak, Karabük, Bartın, Sinop ve bu illerin ilçelerini kapsıyor.

 

1944 yılında Kastamonu Göl Köy Enstitüsünden 23 Sinoplu öğretmen mezun olmuştu. İlimizde bu okuldan 70 yıl önce mezun olan birkaç öğretmenin hayatta kaldığı bilinirken, Köy Enstitülerinin önemi, tarihi ve geçmişi anlatmakla yazmakla bitirilemez. Göl Köy Enstitüsü mezunlarının buluşma toplantılarını ilki önce Kastamonu’da yapılmış, daha sonra yukarıda adı geçen illerimizde ve bağlı oldukları ilçelerde yapılmaya devam etmektedir.

 

6-7 yıl önce Kastamonu Göl Köy Enstitüsü Mezunlar buluşma toplantılarının biri de Sinop’ta yapılmıştı. Gazetemiz Köşe Yazarlarından Erkan Turan’ın da içinde yer aldığı komite, özenli ve düzenli bir organize yapmış ve çevre illerden gelen konuk öğretmenleri ağırlamıştır.

 

Bilindiği gibi Köy Enstitüleri 1952 yılında kapatılmış ve Öğretmen okullarına dönüştürülmüştür. Bu günde Öğretmen Meslek Liseleri olarak varlıklarını sürdürmektedirler. Giderek Göl Köy Enstitüsü mezunlarının sayıları azaldığı için, son yıllarda Göl Öğretmen Okulu ve Göl Öğretmen lisesi mezunları da buluşma toplantılarına çağrılmaktadırlar…

 

Kastamonu Göl Köy Mezunları bu yıl ki buluşma toplantılarını Tosya İlçesinde yaptılar. Tosya Buluşma toplantısında alınan bir karar gereğince gelecek buluşma toplantısının 21-22 haziran 2014 tarihinde Sinop’ta yapılması kararlaştırıldı.

 

Turizm kenti olan ilimizde yapılacak buluşmaya yoğun katılm olacağını düşünen Sinop’lu öğretmenler 14 Ağustos 2013 günü 60’a yakın öğretmenin katılımıyla bir hazırlık toplantısı düzenlediler. Bu hazırlık toplantısında bir de komisyon oluşturuldu.

 

Komisyon ise, Nazmi Gökmen, Kerim Değer, Fatih Deveci, Şemsettin Öğretmen, Mehmet Yaylacı, Salih Uzun ve Ahmet Güler isimlerinden oluştu. Seçkin Ekmek Fırınlarının işletmecisi Kazım Bilgiç ise gereken her türlü desteği yapacağını söyledi.

 

Bu toplantıya çevre illerden ve büyük şehirlerimizde ikamet eden Göl KÖY mezunlarından yoğun katılımlar olacağı belirtilirken, eşleriyle birlikte yaklaşık dörtyüz, beşyüz kişinin katılımı beklenmektedir.

 

Kaynak: bizimkaradeniz.com.tr

BİLGİLER
tarafından 18 Ağustos 2013 - 17:04 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.064 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1