Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
26 Nisan’da miting var
Çernobilin Yıldönümü olan 26 Nisan tarihinde Sinop’ta Nükleer karşıtı miting düzenlenecek.

 

22 Nisan 2014 Salı 17:05

 

Sinop Nükleer Karşıtı Platform tarafından yapılan açıklamada, 26 Nisan 2014 tarihinde yapılacak olan mitinge çağrıda bulunuldu.

 

Platform tarafından yapılan açıklama şöyle; “Nükleerci Lobilerin güdümündeki AKP Hükümetinin Nükleer Santral kurma girişimlerine karşı; Sinop Uğur Mumcu Meydanında bir kez daha yüreklerimizi ortaklaştırmak, seslerimizi dosta düşmana karşı daha gür bir şekilde haykırmak için Çernobil Faciasının 28. yıl dönümünde; 26 Nisan da Sinop’ ta olacağız. Bilimsel ve toplumsal tepkileri görmezden gelerek, çalakalem hazırlanan yasa ve yönetmeliklerle nükleer santral yaptırmaya kalkışan AKP Hükümeti; hükümetler arası anlaşmalarla nükleer santral yapma projesini halkın olmadığı kapalı kapılar arkasında sürdürmeye devam etmektedir. Fukuşima da gerçekleşen nükleer santral kazasını; “tüp gaz patlaması” ve “uçak kazası” ile benzeştirerek halkımızı yanıltmaya/ kandırmaya çalışmaktadır.

 

Bizler Unutmadık, Unutmayacağız..!

 

Çernobil kazası ile yaşamını yitiren insanlar, kullanılamayan binlerce kilometre tarım alanları, kirlenen yer altı ve yer üstü kaynakları ve insanlar üzerinde sonuçları bugün süren ve gelecekte de devam edecek olan sağlık trajedileriyle dolu bir yaşam unutturulmak isteniyor.

 

Nükleer santrallerin en önemli sorunlarından biri olan radyoaktif atıklar, çözümsüz ve yalnızca bu günü değil, geleceğimizi de tehdit eden en önemli sorunlardan biridir. Henüz dünyanın hiçbir bölgesinde, nükleer atıkların saklanması için lisanslı son depolama alanı bulunmamaktadır. Bu atıkların getireceği milyarlarca dolarlık ek maliyetler, nükleer lobicilerce hiç dile getirilmemektedir. Sadece Çernobil’de değil, Japonya’da da meydana gelen kazalar, nükleer santrallerin güvenlik sorununun “eski teknoloji” masallarıyla açıklanamayacağının en açık göstergesidir. Tüm dünya; bu kaza ile birlikte nükleer enerji santrallerini yeniden sorgularken, birçok ülkede mevcut santrallerin kapatılması ve yeni nükleer enerji santrali yapılmaması yönünde kararlar alınırken, AKP Hükümeti yanlış enerji politikalarında ısrar ettiğini göstermektedir.

 

Çernobil Nükleer Santralinde yaşanan facianın 28. yıldönümünde AKP Hükümetini ve bir kez daha uyarıyoruz…

 

Nükleer lobinin dayatmaları ile ülkemiz insanı ve yaşam alanlarımızın tehdit altında bırakılmasına sessiz kalmayacağız.

 

Şimdi Tarihsel bir sorumlulukla 26 Nisan 2014 Cumartesi günü tüm yurttaşlarımızı Sinop’ta düzenlenecek Mitinge çağırıyoruz.

 

Kaynak: bizimkaradeniz.com.tr

BİLGİLER
tarafından 22 Nisan 2014 - 17:04 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 187 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1