Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Altay Teşvik Konusunu Başbakan’a Sordu
Cumhuriyet Halk partisi (CHP) Sinop Milletvekili Engin Altay, “Teşvik yasası ile geri kalmış illerin iktisadi kalkınmasına yeterli katkı sağlamamışken, kanunun yürürlük süresinin son bulması daha büyük sorunların başlamasına sebep olmuştur” dedi.

 

 13 Nisan 2013 Cumartesi 00:45

 

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, Sinop ile birlikte 49 ilin yararlandığı, ancak 31.12.2012 tarihinde sona eren teşvik yasası ile ilgili TBMM Başkanlığı’na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Altay önergesinde şu ifadelere yer verdi; “5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Yasasının girişimciye sağladığı yararlar 31.12.2012 tarihi itibariyle son bulmuştur. Kanunun amacı “bazı illerde vergi ve sigorta primi teşvikleri uygulamak, enerji desteği sağlamak ve yatırımlara bedelsiz arsa ve arazi temin etmek suretiyle yatırımları ve istihdam imkânlarını artırmaktır”  şeklindedir. Ancak kanunun yürürlükteki hali bile geri kalmış illerin iktisadi kalkınmasına yeterli katkıyı sağlamamışken, kanunun yürürlük süresinin son bulması daha büyük sorunların başlamasına sebep olmuştur. Sinop ilimizde 2500-3000 kişiye istihdam sağlayan 32 yatırımcı Ocak ayından bu yana sigorta primlerini ödeyemez noktaya gelmiş, işten çıkarmalar başlamıştır.

Bir tedbir alınmaması durumunda yasaya da bel bağlayarak kurulan-açılan işyerlerinin kısa bir sürede kapanması söz konusudur. Bu durum çok yoğun göç veren Sinop ilinde büyük sosyal ve ekonomik sıkıntıların ve risklerin doğmasına yol açacaktır. 5084 sayılı yasanın girişimciyi mağdur etmeyecek şekilde yeniden düzenlenmesi ile ilgili hükümetinizin bir tasarrufu ve çalışması var mıdır?

Bir düzenleme yapılması halinde düzenleme tarihinden 31.12.2013 tarihine kadar olan geriye dönük sürede yaşanan mağduriyetlerin tazmini söz konusu olacak mıdır?”


Kaynak: vitrinhaber.com

BİLGİLER
tarafından 13 Nisan 2013 - 01:03 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 413 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1