Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Bakan Bayraktar Sinop’ta Açıklamalarda Bulundu
Bakanlığı ile ilgili bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Sinop’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çeşitli açıklamalarda bulundu.

 

08 Kasım 2013 Cuma 13:30

 

Bakanlığı ile ilgili çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Sinop’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Sinop’un yapılan yatırımlarla sapa bir yer olmaktan kurtarıldığını söyledi.

 

Bu konuda önemli adımlar atıldığını kaydeden Bayraktar; “Biz hükumet olarak vilayetlerimizin talepleri nelerdir? Sorunları nelerdir? Kalkınma yolunda gelişmesi yolunda atılması gereken adımlar nelerdir? Halkın talepleri nelerdir? Araştırıp çözüm bulmak görevimiz. Bildiğiniz gibi Sinop son dönemde çok önem verdiğimiz bir vilayetimizdir. Burası böyle bir sapa yer olmaktan çıkartıp hem Samsun’a bağlantısını sağlamak hem Kastamonu’ya bağlantısını sağlamak, Çorum’a bağlantısını sağlamak ve buradaki özellikle Kara yollarına, kara yolları yatırımlarına ciddi ağırlık veriyoruz. Yollar, viyadükler, köprü, kavşaklar, tüneller yapma konusunda çalışmamız hızlı bir şekilde devam ediyor. Aynı şekilde hava alanını da burada açtık ama hava alanını işlenir vaziyete getirmek içinde çalışmalarımız devam ediyor. Sinop’un kendi özelliği nedir? Ormancılık alanında tarım alanında nedir? Bunları araştırıyoruz. Bunları öne çıkartmak için çalışmalarımız var. Buradaki katı atık düzeni depolama tesisi, arıtma tesisi noktasında Belediye’ye gerekli yardımlarımız, desteklerimiz oluyor. Milletvekili arkadaşlarımızla da görüşüyoruz” dedi.
‘Yatırımlar Bitiriliyor’
Türkiye’nin ikinci nükleer santralinin Sinop’ta yapılacağını hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Burada biliyorsunuz Nükleer Santral’i yapmak için Japonya’yla anlaşmış vaziyetteyiz. Sinop doğal gaz projesinin ihalesi yapıldı. Sinop içme suyu, Sinop – Samsun Yolu bitmek üzere. Yakakent  Gerze – Sinop yolu. Ayancık ve Durağan Hastaneleri yeni bina yapımı, Sağlık kompleksi yapımı, Olimpik Kapalı Yüzme havuzu projesi, gençlik merkezi yapım projesi, Sinop Kültür evleri projesi, Sinop sevgi evleri projesi yine eğitim yatırımları. TOKİ’nin de burada yatırımları var. Kentsel dönüşümde de burada çalışmalarımız var. Kentsel dönüşüm noktasında çok ciddi çalışmalarımız var. Kültür Bakanlığının da yine burada yatırımları var. Bunların hepsini önümüzdeki süreçte hayata geçireceğiz” diye konuştu.
‘Nükleerin zararından Fazla Faydası Var!’
Bir basın mensubunun, “Nükleer santral kurulunca deniz suyunun aşırı ısınması ve bu sonuçta balıkların zarar göreceğine dair endişeler var. Bu konuda ki düşünceleriniz denir?” sorusuna Bayraktar; “O konuda bir araştırma yapmadım. Gerçi çevreyi de ilgilendiriyor. Çevreyi de etkilediği için buranın ÇED raporu verme, çevredeki etki ve değerleri araştırmak bizim görevimiz. Bunları yapıyoruz. Nükleer santralin olumsuz tarafı bir miktar var. Onu doğru konuşmak lazım. Ama yüzde 80-90 faydası var arkadaşlar. Biz ülke olarak toplam yıllık enerji ithalatımız için harcanan para 60-70 milyar dolar civarında bir para. Biz bunu halletmek zorundayız. Petrolümüz yok, doğal gazımız yok o bakımdan nükleerin dışında başka bir yöntemle bu açığımız kapatma imkanımız görünmüyor. Artık Dünya da yeni teknolojiyle yapılan Nükleer Santrallerin çevreye zarar vermediğini biliyoruz. Biz Sinop’a çevre bakımından zarar getireceğini düşünürsek bizim için önce insandır, önce sağlıktır, önemli olan çevremizin ekolojik yapısıdır. Bunu yapmayız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: vitrinhaber.com
BİLGİLER
tarafından 08 Kasım 2013 - 13:27 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 276 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1