Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Başkan Ergül Sinop basınıyla buluştu
Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül; “Bazı yazar çizerler parayla fazla haşır-neşir olunca doğruları yazamıyorlar, ya da yazmaktan vazgeçiyorlar. Bunlardan olmayın. Her şey para değil” dedi.

 

 10 Ocak 2014 Cuma 23:55

 

Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde basın mensuplarıyla düzenlediği yemek programında bir araya geldi.Yelken Kulübü’nde gerçekleştirilen programa Sinop Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hikmet Kurada, 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel ile Sinop kent merkezinde görev yapan basın mensupları katıldı.

 

Programda konuşan Belediye Başkanı Baki Ergül, tüm gazetecilerin gününü kutlayarak gazeteciliğin önemine değindi. Ergül; “Dünya da 10 Ocak gazeteciler günü olarak kutlanması nedeniyle ben de, yaz-kış, gece-gündüz demeden Sinopluları bilgilendiren, bize de zaman zaman rehberlik eden siz değerli basın mensuplarımızla bir araya gelelim istedim. Bu vesileyle gününüzü kutluyorum. 1960′lı yıllardan bu yana kutlanan bir gün. Hatırlanmak güzel bir şey.

 

Gazeteci düşündüğünü yazabilmeli

 

Şimdi bu çerçevede tabi şunları da söylemeden kendimi alamıyorum. Gazeteci düşündüğünü gazetesine yazan, televizyonda ifade eden, kitaplara yazan, topluma yön gösteren, eleştiren bir düşünce grubu. Ama maalesef günümüzde düşüncelerinden dolayı cezaevlerinde yatan bir çok gazetecilerimiz, yazarımız ve düşünürümüz var. Bunları tasvip etmem mümkün değil. Çünkü, herkesin düşüncesi farklıdır. Zaten de böyle olması gerekir. Önemli olan düşünceleri başkalarına zarar verecek hale getirmemek. Herkes düşüncesini özgür olarak söyleyebilmeli. Düşünce eyleme geçmedikten sonra, düşünce bazında kaldığında bunun suç olmaktan çıkartılmalı diye düşünüyorum. Ülkemizde ki bu durum da son derece rahatsız ediyor ve üzülüyorum. İnşallah bu konu modern ülkelerde olduğu gibi ele alınır ve insanlarımız düşüncelerini özgürce ifade eder.

 

Her şey para değil!

 

Gazeteci doğru bildiğine inandığını sonuna kadar yazmalı. Ama ‘öyle diyorlar’ deyip te bir takım kurumları, kişileri eleştirip gündeme getirmenin de çok doğru olmadığı kanaatindeyim. Mutlaka haber gerçek kaynağından ve muhatabından öğrenilmeli. Yaşadığımız çağda para önemli bir unsur. Ama hayatta her zaman para değil. Yine okuduğumuz bazı gazete ve televizyonlarda görüyoruz. Bazı yazar çizerler parayla fazla haşır-neşir olunca doğruları yazamıyorlar, ya da yazmaktan vazgeçiyorlar. bunlardan da olmayın. İçinizde böyleleri var diye demiyorum. Aranızda genç arkadaşlar var. Para önemli ama, para özgürlükten önemli de değil. Doğruları yazarsanız, ben kentim adına, hemşehrilerim adına teşekkür ederim.

 

 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel ve Sinop Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hikmet Kurada’da yaptıkları konuşmalarda, buruk bir 10 Ocak geçirdiklerini belirterek, tutuklu gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

 

Kaynak: vitrinhaber.com

BİLGİLER
tarafından 10 Ocak 2014 - 23:52 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 377 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1