Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Diyojen Müzesi Talebi
Karadeniz Turizm Profesyonelleri Derneği (SKAL) Başkanı Mustafa Yavuz, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Sinop’ta doğan filozof Diyojen için kentte bir müze kurulması gerektiğini söyledi.

 

30 Mayıs 2013 Perşembe 13:45

 

SKAL Başkanı Mustafa Yavuz, M.Ö. 412 yılında Sinop’ta doğan filozof Diyojen’in kentin önemli bir marka değeri olduğunu belirterek turizm adına daha fazla tanıtılması gerektiğini söyledi. Bu kapsamda Diyojen için Sinop’ta bir müze yapılması gerektiğini belirten Yavuz, “Sinop, Karadeniz’in Bodrum’u olarak adlandırılan çok önemli bir turizm kenti. Şehirde birçok turistik değer var.

 

Bunlar arasında tarihi cezaevi, kale, tahta oymacılığı kumsalları geliyor. Ancak Sinop’un çok fazla bilinmeyen ama çok önemli bir filozofu var; o da dünyaca ünlü Diyojen’dir. Diyojen Sinop’ta doğmuş ve Atina’da da yaşamıştır.

Tahta fıçı içinde yaşadığı bilinen bir düşünce insanıdır. Dünyada insanlar genelde onu şu sözüyle biliyorlar: Büyük İskender Corinth kentinde Diyojen’i ziyaret etmiş ve bir dileği olup olmadığını sormuştur.

O ise bu soruya ’Gölge etme başka ihsan istemem’ yanıtını vermiştir. Daha sonra ünlü imparator, ’Büyük İskender olmasaydım Diyojen olmak isterdim’ demiştir.

Bu kapsamda aslında Diyojen Sinop için çok önemli bir marka değeridir” diye konuştu.

Yavuz, geçen yıllarda kentte Diyojen’in heykelinin dikildiğini ve bu heykelin turist çektiğini kaydetti. Yavuz, “Diyojen’le ilgili Sinop’ta bir müze yapılması hem Sinop’un hem de Karadeniz’in turizmine büyük katkı sağlayacaktır.

Dünyada da bu tür bilim adamlarının, filozofların, felsefecilerinin eserlerinin yer aldığı mekanları görmek mümkün. Sinop’ta da neden böyle bir müze olmasın? Olumlu adamlar atılacağına inanıyoruz. Eğer müze yapılırsa Türkiye’de bir filozof için yapılan ilk müze olacak” dedi.

 

Kaynak: bizimkaradeniz.com.tr

BİLGİLER
tarafından 30 Mayıs 2013 - 13:47 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 471 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1