Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Eski Postane Binamızı Geri İstiyoruz

Her ortamda Turizm Kenti diye tabir ettiğimiz İlimiz’de, ‘Eski Postane Binası’nın Sinop turizmine kazandırılmasını istiyoruz.

 

İlimizde Otel İşletmeciliği yapan Sinope Butik Otel Sahibi Özlem Gürbüz, Kentimizin kültürel miraslarından olan ve mülkiyeti PTT’ye ait Eski Postane Binası’nın atıl durumdan kurtarılarak, Kentimizin tüm kültürel değerlerini toplumla buluşturup, kültürel, sanatsal ve kentimizin turizme hizmet edecek bir şekilde halkımızın ve turistlerin ziyaretine açılmasının gerektiğini belirtti. Bu konuda gazetemize açıklamalarda bulunan Gürbüz; “Bilindiği üzere Kentimize yerli ve yabancı turistler olmak üzere ziyaretler gerçekleşmektedir.
Son yıllarda kruvaziyer turizmi açısından da bir cazibe merkezi olduğu ve her yıl çeşitli büyüklüklerde kruvaziyer gemilerin Kentimize geldiğine tanık oluyoruz.
Doğal güzelliklerimizin yanında tarihi mekanlara da sahip olan bir İl’iz. Turizm Kenti diyorsak, bu mekanları kültür alanlarımıza dönüştürmek zorundayız. Bu kültürel mekanlar kent kültürünün yaşatılması açısından da çok önemli.
İlimize gelen yerli ve yabancı turistler, özellikle kültürel ziyaretlerde, Sinop Eski Cezaevi, Sinop Kalesi, Müzelerimiz ve Camilerimizi ziyaret ediyorlar, buna Eski Postane Taş Binamızı da ekleyebiliriz dedi.
Tersane mevkiinde bulunan, ön tarafı Kurtuluş Caddesine ve Güney cephesi Antik limana bakan Eski Postane Binamız neden Kültür ve Sanat Merkezi olmasın? diyen Gürbüz, Bu Merkezde İlimizin yetiştirdiği ve değerini bir türlü bilemediğimiz sanatçıların eserleri neden sergilenmesin. Burada el sanatları ve gemi modelleri de sergilenebilir. Bahçesinde 1853 Osmanlı-Rus Deniz savaşını görselleyen bir panorama yapılabilir. Ayrıca 19. Yüzyıl Rus Deniz Ressamlarının en ünlüsü ve dünyaca ünlü “1853 Sinop Baskını” tablosununda sahibi Ressam İvan Ayvazovski’nin Sinop’la ilgili Yağlıboya eserleride sergilenebilir.
Bu kapsamda Sayın Valimiz ve İdarecilerimizden isteğimiz, Eski Postane Binamızın, Sinop Valiliği , İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü veya İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde değerlendirilerek Kültür ve Sanat Merkezi, Sergi ve Çok amaçlı toplantı salonu olarak toplumumuzla buluşturulmasının beklentisi içersindeyiz dedi.

Haber: A. Fatih YILMAZ

Kaynak: bizimkaradeniz.com.tr

BİLGİLER
tarafından 07 Şubat 2013 - 21:45 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 703 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1