Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Gerze’de 40 Kişi Yargılanıyor!
Gerze’de termik santrale direnen 40 kişiye 320 yıl hapis isteniyor.

 

 25 Aralık 2013 Çarşamba 22:00

 

Gerze’de 5 Eylül 2011’deki termik santral karşıtı direniş nedeniyle 40 kişinin yargılandığı dava, 9 Nisan 2014’e ertelendi.

 

Sinop’un Gerze ilçesinin Yaykıl köyünde 5 Eylül 2011 tarihinde, termik santral kurmayı planlayan Anadolu Grubu, orman alanında izinsiz sondaj yapmak istemiş; Gerze ve Yaykıl köyü halkı, buna karşı çıkmıştı.

Binlerce kişinin, termik santrale karşı yürüttüğü mücadele sonrasında açılan davada toplam 40 kişi hakkında 320 yıl hapis isteniyor.

 

İDDİA TEKRAR İNCELENECEK

Davanın avukatlarından Ekoloji Kolektifi üyesi Av. Cömert Uygar Erdem, “Hazırlanan iddianamede, sanıkların hangi eylemlerinin hangi atılı suça konu edildiği anlaşılamıyor. Bu husus, sanıkların kendilerini savunma hürriyetini kısıtlıyor. İş ve Çalışma Hürriyetini İhlal Etme suçundan hakkında takipsizlik kararı verilen bir kişi, aynı soruşturma kapsamında İş ve Çalışma Hürriyetini İhlal Etme suçunu işlediği iddiasıyla yargılanıyor. Bu konudaki itirazımız, anılan ifadenin sehven yazılmış olabileceği yönünde bir gerekçe ile reddedildi. İtirazımız üzerine, iddiamız tekrar incelenecek” bilgisini verdi. Erdem, “5 Eylül 2011 tarihinde, alanda bulunan kişiler hakkında , 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet Etmek suçu kapsamında takipsizlik verilmiş; şüphelilerin eylemi, demokratik bir hakkın kullanımı kapsamında sayılarak, hukuka uygun bir eylem olarak nitelendirilmiştir. Ancak, YEGEP Dönem sözcüsü Şengül Şahin, takipsizlik kararında, demokratik bir hakkın kullanımı olarak nitelendirilen hukuka uygun eylemi yönetmekle suçlanıyor” hatırlatması yaptı.

 

HALK MAĞDUR EDİLMEK İSTENİYOR

Erdem, davanın 9 Nisan 2014 tarihine ertelendiğini söylerken, Orman arazisinde izinsiz sondaj yapılmasına karşı şunları kaydetti: “ormanlık alanda, kaynağı orman alanı içerisinde bulunmayan ithal kömüre dayalı termik santral kurabilmek için kamu yararı ve zaruret hali bulunması gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, anılan alanda termik santral kurulmasında kamu yararı ve zaruret halinin bulunmadığı gerekçesiyle şirketin ÇED raporunu iade etmiştir dedi.

 

Dava 9 Nisan 2014 Tarihine Ertelendi.

 

Gerze’de 5 Eylül 2011’deki termik santral karşıtı direniş nedeniyle 40 kişinin yargılandığı dava, geçtiğimiz 18 Aralık Çarşamba günü Gerze Adliyesi’nde görülürken, Dava 9 Nisan 2014 tarihine ertelendi.

 

Haber: A. Fatih YILMAZ

Kaynak: bizimkaradeniz.com.tr

BİLGİLER
tarafından 25 Aralık 2013 - 22:04 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 308 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1