Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Gerze’nin 64 yıllık dinmeyen acısı
Gerze’de 13 Şubat 1956 yılında meydana gelen yangının üzerinden tam 64 yıl geçti. O günü yaşayanlar yaralarını sarmakta güçlük çektikleri olayı hafızalarından bir türlü atamıyor.

 

13 Şubat 2020 Perşembe, 18:00

 

Bundan 64 yıl önce meydana gelen büyük bir yangınla adeta tamamen yok olma noktasına gelen Gerze’deki yangın Dünyanın Chicago’dan sonra 2. Büyük yangını olarak kabul edildi.

 

18 saat süren yangında Gerze’de taş taş üstünde kalmamış; neredeyse tüm ev ve dükkânlar yanmıştı. Dönemin Mal Müdürü’nün evinde çıkan yangın, şiddetli esen lodosun da etkisiyle şiddetlenmiş ve çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştı. Halkta oluşan panik havası da yangını kontrol altına alma çalışmalarını zora sokmuştu. 18 saat süren yangında, Gerze’de sadece 100-150 arası ev kalmış, kalan tüm ev ve dükkanlar yerle bir olmuştu.

 

İlçede meydana gelen ve Dünya’da Chicago yangınından sonraki en büyük kent yangını olarak kabul edilen yangında, kuşkusuz ki Hamam faciası da en üzüntü verici olaylardan biri oldu. Yangın sırasında Köşk Mahallesi Hamamı hariç tüm binalar ahşaptı. Ali Efendi de, eşini ve çocuklarını yangından kurtarmak için hamama sığınmaya karar vermişti. Bunu gören komşular da teker teker hamama doluşmuş ve hamamın onları yangından koruyacağına inanmışlardı.

 

Ne var ki dinmek bilmeyen yangın, hızlı bir şekilde hamama ulaşmış ve hamamın ahşap kısımlarını tutuşturmuştu. İçeriye sığınan 20 kişi, sığındıkları hamamdan bir daha çıkamayarak feci şekilde can vermişti. Gerze yangınının en büyük tanığı olan bu hamam ise, geçmişe saygısızlık yapılırcasına bundan birkaç yıl önce yıkılarak yerini bir apartmana bıraktı.

 

 

 

Kaynak:

BİLGİLER
tarafından 13 Şubat 2020 - 18:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 94 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1