Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Gürbüz “Çok Endişeliyim Nükleer Sinop’u Yok Edecek”
Sinop’a yapılması planlanan nükleer santral için Türkiye ile Japonya arasında imzaların atılmasının ardından Sinop’ta nükleer santrale karşı tepkiler büyüyor.

 

 05 Kasım 2013 Salı 21:30

 

Nükleer santralin yapılmasına karşı çıkan Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneği Onursal Başkanı Özer Gürbüz gazetemiz muhabirlerine yaptığı açıklamada: “Endişelerim var, nükleer santral Sinop’u yok edecek.” Dedi.

 

Nükleer santral konusunda endişeli olduklarını ve nükleerin çevreye verdiği zararın yanı sıra balıkçılığını da olumsuz yönde etkileyeceğini söyleyen Gürbüz: “Sinop’u muzun yıllardır eğitim kültür ve turizm şehri olma hayali vardı. Bütün isteğimiz yollarımız tamamlansın, üniversitemizin tamamlanmasıydı ve şimdi çok şükür bunların hepsi oldu.

 

Sinop beklediği eğitim kültür ve turizm şehri olmaya hızla yaklaştı. Bizim tarihi ve coğrafi zenginliğimizle birlikte turizme çok yatkın bir halkımız var. Şu ana kadar Sinop’a gelip de beğenmeyene henüz rastlamadık.

 

Şimdi tam bu amaçları yakalamışken, hızla belirli bir yere doğru ulaşırken nükleer santral yapımı ile karşı karşıya geldik. Daha öncede Geze ilçemize teorik santral yapımı vardı, çok şükür bu şimdilik durduruldu.

 

Ben Sinop’a gelen her yatırımın Sinop’ta görev yapmış bir milletvekili olarak her zaman yanında olurum ama nükleer santralin yanında olamıyorum.

 

Çünkü eğitimde turizmde bir yerlere gelen Sinop’un bu yapısı tamamen kaybolacak. Sinop yeni bir yapıya gelecek. Biz Sinoplular olarak buna ne yapabiliriz? sadece istemiyoruz demek yeterli değil. Bunu devlet yapıyor ve devlete enerji lazım elbette bunu bir yerde yapacak. Burada Sinop seçildi bu da bizim talihsizliğimiz” dedi.

 

Sinop depreme dayanıklı mı ?

Sinop’un depreme dayanıklı olup olmadığının tekrar araştırılmasını isteyen Gürbüz:”Sinop limanı Karadeniz’in güneye akan tek limanıdır. Bu yönüyle Sinop turizmde zor bulunabilecek bir yer. Nükleer santral su kenarında ve depreme dayanıklı bölgelerde kurulur. Sinop depreme ne kadar dayanıklı? Alınan bilgilere göre deprem yok deniyor. Ama Sinop Karadeniz fay hattı çok yakın Boyabat birinci derece deprem bölgesi ilan edildi ve belli kattan yukarısına müsaade edilemiyor.

 

Sinop’ta 1944 yada 1945 yıllarıydı benim çocukluğumda Sakarya caddesi üzerinde bulunan baba evimin depremden 3. katı yıkılmıştı. Bu tarihlerde ilkokullarda ara verirdi öğretmenlerimiz deprem olabilir diye bizi dışarıya çıkarırdı. Depremden sonra yine içeriye gelirdik.

 

O yıllarda ampuller sallanırdı depremden. Bu gün yine endişelerim var. burada ada projesi için vilayetçe yapılan toplantıda deprem uzmanı bir hocamız belirtmişti Sinop kaygan bir zeminde fay hattı kırıkları üzerinde deprem tehlikesi var Sinop’ta diye belirtmişti.

 

Ben bir Sinoplu olarak deprem konusunun biraz daha araştırılmasını istiyorum. Enerji lazım ancak çevreye zarar vermeyecek bir şekilde yapılması lazım.” Dedi.

 

NÜKLEER SANTRAL YAPILIRSA BALIK YİYEMEYECEĞİZ

Nükleer santralin Sinop’a katkı değil zarar vereceğini söyleyen Gürbüz konuşmalarını şöyle sürdürdü:”nükleer santral sonrası balık yiyemeyeceğiz. Nükleer santral yapılmak istenen yer Sinop’un en güzel yeri tamamen ormanlık bir alan, balığın yuva yaptığı ve oradan dağıldığa bir yer. Yani nükleer santral tonlarca suyu çekecek o soğuyacak su ısınacak denize verecek buda hayliyle balığa zarar verecek ve halk bu suya giremeyecek.

 

Biz nükleer atıklar katıldı diye bu balığı yiyemeyeceğiz. Bütün İstanbul Ankara’ya Sinop balığı gider nükleer sonrası bu balıklar gidemeyecek. çok ciddi endişelerim var bu nükleer bacaları burada tüttüğü sürece benim Sinop halkım her gece evine endişeli bir şekilde girecek. Artık nükleeri Japonya da Almanya da bıraktı artık hiçbir yerde yok bu tekniği bize satabiliyorlar.

 

İnanın nükleerden önceki Sinop nükleerden sonraki Sinop diye bu fotoğraflanacak ve gelecek kuşaklar bütün Sinopluya lanetleyecekler. Nükleer santralin gelmesini bir katkı olarak görmüyorum. İnsanlar çalışacak milyarlar gelecek diyor ama, bu tür işletmeler hep kendi elemanlarıyla gelirler. Bu yönüyle Sinop’a büyük katkı vermeyecek. Bu nükleer Sinop’u yok edecek. Biz hukuki mücadelemizi de vereceğiz. Bizde burada ÇED raporu ne derece alındı bunu hukuki yollarla araştıracağız. Avrupa birliği insan hakları mahkemesine kadar hakkımızı arayacağız.” Dedi.

 

Haber: Songül KORKMAZ

Kaynak: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 05 Kasım 2013 - 21:44 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 440 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1