Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
İhmalin Hesabı Sorulacak
Geçen pazar günü oynadığı maçta rakibiyle girdiği ikili mücadelede aldığı darbe sonucu dili boğazına kaçarak dün hastanedeki yaşam mücadelesi kaybeden futbolcu Emrah Kandemir’in, futbolcu arkadaşları ve ailesi olayın peşini bırakmayacaklarını belirtti.

 

05 Ocak 2015 Pazartesi 15:23

 

 

Maç sırasındaki olay anını anlatan takım arkadaşı Sinan Yüksel, “Olay orta sahadan bizim kalemize doğru top gelmesiyle başladı. O sırada Emrah topa müdahale etmek için koşuyordu, kalecide aynı anda kaleden çıkarak topu tutmak için hamlede bulundu. O anda sert bir çarpışma yaşandı Emrah arkadaşımız yerde kaldı. Kalkamadılar kaptanımız Emrah’ın durumunu fark etti saha kenarında bekleyen sağlıkçıyı çağırttı. Emrah’ın boğazına dili kaçmıştı sağlıkçı geldi ve onda şok oldu. Tecrübeli değildi sanırım bize sordu ne yapılacağını telaş içindeydi. Belli ki işinin ehli değildi. Futbolcu arkadaşlarımız olaya müdahale etti dilini çıkarttık. Baktık Emrah nefes alamıyor. Ambulans çağrıldı orada bir 12 dakika rahat harcandı. Ambulans geldi fakat sahanın mühendislik hatası sebebiyle içeri giremedi araç girme kapısı yoktu. O arada iş makinesi gelip telleri yıkmaya başladı. Ambulans doktoru olayı anlayıp kalp monitörünü istedi. Ambulans hasta yanına giremediği için biz gidip ambulansa monitörü getirdik ve kalp masajına başlandı. Bu müdahaleler toplam 28 dakika sonra yapılabildi. Ambulans tellerin yıkılmasından sonra sahaya yine giremedi çünkü saha etrafına kaldırım taşları yüksekliğinde bir blok yapmışlar Ambulans tekerleri zemine düştü. Yine vatandaşlar sayesinde Ambulansı sahaya sokup çıkarttık. Çok geç müdahale dildi ve kesinlikle futbol sahasında mühendislik hatası mevcuttu” dedi.

 

Abisi Sinan Kandemir, “Emrah Kandemir 6 yıllık evliliğinin ardından şiddetli geçimsizlik sebebiyle ayrıldı. Bu evlilikten biri kız biri erkek iki çocuğu oldu. Büyüğü 6 yaşında Tauna, oğlu 5 yaşında Fahri Can. Kamyon şoförlüğünden emekli Babamız diyaliz hastası, Annemiz fıtık hastası bel rahatsızlığı var çocuklara da annem bakıyor zaten. Çocukların daha babasının öldüğünden haberi yok. Psikojileri bozulmasın diye söyleyemedik yavaş yavaş anlatmaya çalışacağız.”

 

Emrah Kandemir’in çocukluktan beri futbolu çok sevdiğini ve topla yatıp kalktığını belirten Abisi Sinan Kandemir, “Herkesin bir alınyazısı vardır. Emrah’ın da alınyazısı böyleymiş. Ama bu ölümde ihmal çok büyük. Ambulans’ın sahaya gerekli zamanda girememesi, sahaya araç giriş yerinin müsait olmaması, yeterli sağlık personelinin olmaması bunların hepsi tedbirsizlik. Bu tedbirler alınsaydı Ambulans sahaya zamanında girebilseydi, sağlık personelleri anında doğru müdahaleleri yapsaydı kardeşim şuanda aramızda olacaktı.

Biz başka Emrahların canı yanmaması için, başka evlatlarımızın, kardeşlerimizin canı yanmaması için bu konu hakkında yasal işlem başlatacağız.

Samsun 19 Mayıs Hastanesinde kardeşime yoğun bakımdayken 5 tane profesör baktı hepsinin ortak düşüncesi zamanında müdahale olsaydı hayatta olurdu şeklindeydi. İlk müdahale yapılmayıp beyne oksijen gitmediği için benim kardeşim öldü. Futbol federasyonu eğer 160 tl parayı veripte ambulans tutamıyorsa yazıklar olsun.

Bizim bu işin peşinden koşmamızın gayesi 2 tane evladı var. Biz bunlar için uğraşıyoruz. Başka Emrahların canı yanmasın. 160 tl büyük bir meblağ değil o kadar paraları yoksa beni arasınlar ben gönderirim. Parasını yatırırm buradan Ambulansı sahaya gönderirim. Yeter ki başka kardeşlerimize bir şey olmasın.” dedi.

 

 

Kardeşi Emir Kandemir, “İşin içinde büyük bir ihmal var. Bende futbol oynadım. ağabimle aynı sahada top koşturdum. Bizde gittik gerek Çorum gerek Giresun olsun ama biz o maçlara her zaman gittiğimizde o sahanın kenarında bir Ambulans vardı. İçinde bir ATT olsun, bir doktor olsun her daim sahada bekliyordu. Bu her daim böyleydi. Ama Futbol Federasyonun 160 tl para cebinden çıkmaması için o Ambulans oraya gelmedi. 160 tl yatırsa o ambulans oraya gelse şimdi böyle bir şey olmayacaktı. Samsun 19 Mayıs Hastanesi’ndeki doktorlar “vaktinde müdahale gerçekleşseydi ilçedeki hastanede bile sorun çözülür kardeşiniz hayta olurdu” diye belirttiler.

 

 

“Türk Amatör Futbolunun başı sağ olsun” diyen Ayancık Belediyespor Kulüp Başkanı Hayrettin Kaya, “Emrah 27 yaşında genç bir insandı. Koca bir ihmal sonucu vefat etti. Bugün bir milat olabilir. Bundan sonrası için en azından önlemler alınabilir. Kardeşimiz vefat etti ama başka kardeşlerimiz vefat etmesin.

Amatör Spor Kulüplerinin güvenlik ve ambulans sorununun karşılayacağı yönünde bize bilgi verildi. Hangi Amatör kulübün böyle bir bütçesi vardır bilemiyorum. Bizim kulübün yok. Amatörün Kulüpler profesyonel takımlara oyuncu yetiştirmek için faaliyetlerini sürdürürler. Neden bizler profesyonel takımlardan daha farklı bir statüye tabi tutuluyoruz anlayabilmiş değiliz. Bundan sonra umud ediyorum ki bu sorunlar giderilir Emrah kardeşimiz gibi diğer Amatör Kulübü Sporcularımız aynı sorunlarla karşılaşmazlar. Maç sırasında ambulansın orada bulunmasının saati 160 tl olarak söyleniyor. Bunun bütçede yeri olmadığını kulüplerin kendisinin karşılaması gerektiğini söylüyorlar. Bunu hangi kulüp karşılayacak. Bu kadar zor mudur. Bu kadar fazla para mıdır. Sizin takdirinize sunuyorum. Bundan sonraki süreçte bu konunun Sağlık Bakanlığı’nın üstlenmesini talep ediyorum.” dedi.

Abi Sinan Kandemir, TFF’nin aileye yardım kampanyası başlattığıyla ilgili kendilerine bir bilgi gelmediğini belirtti.

Kaynak: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 05 Ocak 2015 - 15:23 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 133 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1