Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Kalkınma Bakanı Lutfi Elvan Sinop’u Ziyaret Etti
Kalkınma Bakanı Lutfi Elvan TC-DAP İsimli Özel Uçakla Sinop’a geldi.

 

19 Ekim 2016 Çarşamba, 21:00

 

Hava alanında protokolü selamladıktan sonra konvoy halinde Sinop’a giriş yapan Kalkınma Bakanı Lutfi Elvan tersane esnafını selamladı. Balıkçı tezgahında balıkları yakından inceleyerek sezonla ilgili balıkçılarla sohbet etti.

 

Sonrasında Valilik makamına gelen Bakan Elvan şeref defterini imzaladı. Daha sonra Vali makamında Sinop Valisi Hasan İpek Ulaştırma Bakanı Lutfi Elvan’a gemi maketi ve boynuzdan yapılmış el işlemesi bir hediye verdi.

 

Kalkınma Bakanı Lutfi Elvan “Değerli arkadaşlar öncelikle Sinop’u ziyaret etmekten çok memnun olduğumu söylemek istiyorum. Sayın Valimize Milletvekilimize ve rektörümüze davetleri için çok teşekkür ediyorum. Bugün Üniversitemizin açılışı için de üniversite hocalarımızla ve öğrencilerimizle bir arada olacağız. Yine Sinop ilimizin sorunlarına yönelik Kalkınma Bakanlığı olarak neler yapabiliriz Sinop ilinin kalkınmasına gelişmesine nasıl ve ne şekilde katkıda bulunabiliriz düşüncesi ile Sivil Toplum Kuruluşlarımızın katılımı ile bir toplantı gerçekleştireceğiz.

 

Bugün Muhtarlar günü olması vesile ile muhtarlarımız ile de bir araya geleceğiz. Şimdiden hepsinin muhtarlar gününü kutluyorum. Gerçekten Sinop doğası itibarı ile tarihi kültürel dokusu mirası itibarı ile baktığımızda Türkiye’nin çok çok önemli merkezlerinden bir tanesini oluşturuyor. İnanılmaz bir doğa güzelliği tarihi dokusu var. Bunun tabi ki değerlendirilmesi son derece önemli. Genel hatlarıyla baktığımızda Sinop’ta en başta öne çıkan sektörlerden biri turizm sektörüdür. Turizm sektörünün çok daha geliştirilmesi gerekiyor. Biliyorsunuz biz Batı ve Doğu Karadeniz den yani Samsundan itibaren Sinop’a kadar olan kesimdeki yolu tamamladık. Ama Sinop’u İstanbul’a bağlayan kesiminde inşallah yapımına devam edeceğiz. Zaten yapım çalışmaları biliyorsunuz devam ediyor. İnşallah Sinop İstanbul’a bağlandığı takdir de turizm açısından çok daha canlı eşi bulunmaz bir il olduğunu kent olduğunu birçok vatandaşımız görecek. Turizm açısından Batı Karadeniz’in en önemli cazibe merkezlerinden birisi olacak konumda. Biz buna inanıyoruz, bu yönde de gereken desteği vereceğiz. Bunu özellikle belirtmek istiyorum.

 

Diğer önemli bir alan tabi ki su ürünleri balıkçılık konusu. Balıkçılık oldukça gelişmiş durumda. Bu alan da da elbette bende gelirken Sayın Valimle yapmış olduğumuz kısa sohbette bu hususu konuştuk. Özellikle balıkçılığın geliştirilmesi yönünde yapılması gereken çalışmalar varsa bunlara da inşallah biz destek vereceğiz.

 

Tabi Sinop’un bir başka özelliği orman varlığı itibarı ile son derece zengin bir ilimiz olması. Buda turizme katkı sağlayacaktır. Orman varlığı toplam arazinin yüzde 60 dan fazla ki bu son derece önemli. Bu manada doğanın çevrenin çevre ile birlikte denize sahip olan tarihi mekanları olan bir ilimizi turizm açısından canlandırmak kolay olacaktır diye düşünüyorum. Zaten son yıllarda turizmde ciddi bir canlanma görünüyor ki 3-5 binlerle 10 binlerle ifade edilen turist sayısı bugün milyona ulaşmış durumda. Ancak tabi burada temel sıkıntılardan biri benim gördüğüm tabi ki biraz sonra Sayın Valimden de bir brifing alacağız. Ama özellikle hizmetler sektörüne yönelik Otel ve gelecek olan turistlere hizmet verilebilecek alt yapının daha da güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konu da bizim üzerimize düşen bir şey olursa bu konu da da destek vereceğimizi özellikle ifade etmek istiyorum. “ dedi.

 

Kalkınma Bakanı Lutfi Elvan son olarak “ Buraya davet edildiğim için tekrar teşekkür ediyorum . Cennet mekan mutlu şehir huzurlu şehir Sinop’ta bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim.” Dedi.

Kynak: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 19 Ekim 2016 - 21:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 60 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1