Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
KESK eylem yaptı; “Gelir Dağılımında Adaleti Sağlayan Bir Bütçe İstiyoruz”
Sinop’ta Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) başkanlığında ve KESK’e bağlı sendikalar ile TÜRMOB’un da desteğiyle bir araya gelen sendika üyeleri, hükümetin bütçe görüşmelerini protesto etmek amacıyla eylem yaptı.

 

19 Aralık 2013 Perşembe 22:25

 

Hükümetin bütçe görüşmelerini protesto etmek amacıyla itfaiye önünde bir araya gelen KESK, Eğitim-Sen ve SES’e bağlı üyeler, attıkları hükumet aleyhi sloganlarla Uğur Mumcu meydanına geldi. Kamu kurumlarında görevli sendika üyelerinin iş bırakarak destek verdiği eylemde bir basın açıklaması yapan KESK dönem sözcüsü Metin Gürbüz; kaynakları faiz olarak sermayeye aktaran değil herkese eşit, ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir kamu hizmeti üreten bir bütçe istediklerini söyledi.

Gürbüz; “Bugün 19 Aralık. Adını utanmadan ‘Hayata Dönüş’ koydukları katliamın 13. yıldönümü. Devlet 19 Aralık’ta 20 hapishanede 28 devrimci tutsağı katletti. Bayrampaşa hapishanesinde 6 kadını diri diri yaktı. 13 yıl geçti, katiller hala cezalandırılmadı. Yetmiyormuş gibi devlet övünç madalyasıyla ödüllendirildiler. Buradan bir kez daha katledilen siyasi tutuklu ve hükümlünün hesabının daha verilmediğini hatırlatıyor, bu utancın sorumlularının yargılanmasını istiyoruz” dedi.

Konuşmasında AK Parti hükumetinin kaynakları dilediği gibi topladığını, kullandığını ve dağıttığını ifade eden KESK dönem sözcüsü Metin Gürbüz; “Emekçilerin birikimlerine el konularak, ağır vergilerle toplanan bu kaynaklar, bugün emperyalizmin taşeronluğuna, toplumun tüm ezilenlerini baskı altında tutacak şiddet mekanizmalarına, gerici temelde toplumsal yaşamı yeniden dizayn etmeye aktarılıyor. Bu kaynaklar, daha fazla istihdam yaratacak, toplumsal refahı arttıracak yatırımlara değil, bir avuç rantiyeci sermayenin cebine aktarılıyor. Bu kaynaklar barış için değil, savaş için harcanıyor. KESK olarak tüm kamu çalışanlarının kendi işkollarında onlarca sorunları ve talepleri olduğunu ve bu taleplerin takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Bütçeden genel taleplerimiz ise çok net; Kayıplarımızın telafisi için her kamu emekçisinin maaşına en az 300 lira zam yapılmasını, Herkese iş ve ücret güvencesi sağlanmasını, Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, Maaşlarımızın vergi artışından etkilenmemesini, Kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanmasını, Baskı, tutuklama ve sürgüne son verilmesini, istiyoruz. Bu ülkenin eğitiminden sağlığa, adaletinden ulaşımına kamu hizmeti üretenleri olarak AKP hükümetini uyarıyoruz. Kurduğunuz karanlığın parçası olmayacak, savaşın-rantın-sömürünün, gericiliğin bütçesini kabul etmeyeceğiz. Emeğin, halkın olmayan bu bütçeyi derhal geri çekin” şeklinde konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından meydanda toplanan yaklaşık 250 kişilik grup sloganlar atarak eyleme destek verdi. Sendika üyelerinin yanısıra CHP İl Başkanı Mustafa Acun ve Merkez İlçe Başkanı Barış Karadeniz’in de katıldığı eylemde, yanlarında getirdikleri “HALKBANK KASASI” yazılı ayakkabı kutularının içine doldurdukları bozuk paralarla son günlerde yaşanan tutuklama olaylarına da gönderme yapan grup daha sonra meydandan ayrıldı.

 

Kaynak: vitrinhaber.com

 

BİLGİLER
tarafından 19 Aralık 2013 - 22:20 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 228 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1