Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Koronadan ( Corona ) Korunma Yolları

 

 

Koronadan ( Corona ) Korunma Yolları

 

Korona ( corona ) virüsünden korunma yolları bireysel alınacak tedbirlerle mümkündür.

 

Özellikle kişilerin kendi hijyenlerine ve çevresindekilerin hijyenlerine dikkat etmesinin yanı sıra toplu alanlarda bulunmamaları kişilerle temaslardan kaçınmaları gerekmektedir.

 

1) Evimizde korona virüsüne karşı ne yapmalıyız?

 

Korona virüs için riskli grup: 2 yaşın altında ve 60 yaşın üzerindeki insanlar. Ya da solunum sistemi hastalığı olanlar, koah, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi hastalığı olanlar ile organ nakli yapılmış olan kişiler risk altındadır. Herhangi bir nedenle bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan kişiler de dikkat etmelidir.

 

 

Ellerimizi normal su ve sabunla yıkamalı yine eğer bu tür hastalık belirtisi taşıyan insanlarla aynı ortamı paylaşmak zorundaysak cerrahi maske veya normal maske kullanmaya özen göstermeliyiz. İleri yaştaki kişilerle ve çok küçük yaştaki yakınlarımızla temas ederken bu kurallara dikkat etmeliyiz.

 

2) Korona virüsünden korunmak için bunlara dikkat!

 

Korona virüs salgını gündemimizde ve bir süre daha gündemimizde kalacak gibi görünüyor. Maalesef hepimiz korona virüsten korkar olduk. Bazılarımız açık ofis adı verilen birçok kişinin aynı salonu kullandığı yerlerde çalışabiliyoruz. Bu masalardan bir tanesinde, bu salonda çalışan arkadaşlarımızdan bir tanesinde öksürük, hapşırma veya yüksek ateşli olduğunu ifade eden kişiler olabilir. Bu tür şikâyetleri olan çalışan arkadaşlarımız olabilir. Öncelikle panik yapmayacağız.

 

 

Bu çok önemli. Çünkü her hapşıran her yüksek ateşi olan her nezle belirtisi gibi üst solunum yolu enfeksiyonu belirtisi gösteren kişi korona virüsü enfeksiyonu taşıyor demek değildir.

 

3) İş ortamında korona virüsüne karşı ne yapmalıyız?

 

Aynı iş yerinde hatta aynı odada nezle grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteren bir arkadaşımız var ise yapacağımız en basit şey bu kişiye mümkünse bir metreden daha fazla yaklaşmamaya çalışmak. Eğer böyle bir şansımız yoksa bir metreden daha fazla yaklaşmak zorunda isek yakın bir çalışma arkadaşımız olabilir ya da çalıştığı yer bize çok yakın olabilir. Eğer böyle bir insanla çalışmak zorunda isek normal bir maske takabiliriz.

 

 

Bunun illaki N95 gibi özel bir maske olmasına gerek yok. Normal cerrahi bir maske olabilir. Ortak kullandığımız eşyalar, ortak kullandığımız telefon, kalem, makas gibi ofis gereçlerinde kısa bir süre de olsa bu virüsü üzerinde taşıyacağını unutmamalıyız. Hatta kapı kolları veya bilgisayar klavyeleri bile bu anlamda bulaştırıcı olabiliyor. Bu yüzden en önemli şey; el yıkamak. Elimizi yıkarken maskeyi takmadan önce maskeyi çıkardıktan sonra veya orta kullanım alanlarına dokunduktan sonra 20-30 sn normal su ve normal sabun ile elimizi yıkamamız bizi koruyacaktır.

 

4) Virüslere karşı bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendirirsiniz?

 

Korona virüs hayatımızdaki mikroorganizmalardan bir tanesi. Korona virüs gibi salgınlar yapan onlarca virüs ve onlarca bakteri var. Peki, biz bu virüslerle bu bakterilerle ya da mantarlarla her zaman karşılaşmaya devam edecek miyiz? Evet, bunlar hayatımızda hep olacak. O zaman nasıl korunacağız?

 

 

Ya da vücudumuza bu virüsler girerse hepimizin etkilenme oranı çok farklı olacak. Yani iş yine dönüyor dolaşıyor bağışıklık sistemine geliyor. Biz eğer kendi bağışıklık sistemimizi güçlü tutarsak yani dengeli beslenirsek. Dengeli beslenmek ne demek? Her türlü gıdadan azar azar, yeterince yeterli miktarda yersek, yani dengeli beslenirsek sağlıklı beslenmiş oluruz. Peki, uyku? Evet, bu da çok önemli. Ortalama 8 ila 10 saatlik bir gece uykusu sağlayabilmek çok önemli. Hareket. Herkesin yaşına göre cinsiyetine göre beden yapısına göre düzenli egzersizler yapmak. İlla ki spor salonlarına gitmemiz gerekmiyor. İlla aletlerle jimnastikler yapmamız gerekmiyor. Basit yürüyüşler, bizi terletmeyecek normal deniz kenarında ya da bulabileceğimiz, oksijeni yüksek yerlerde yaptığımız kısa yürüyüşler bunlar ve elbette ve elbette stresten uzak kalmak. Düzgün beslenme dengeli beslenme, düzenli uyku ve düzenli egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirmenin anahtarı.

 

5) Toplu taşıma araçlarında korona virüsüne karşı ne yapmalıyız?

 

Toplu taşıma araçlarında birlikte yan yana olacağımız kişileri seçme şansımız yok elbette. Peki ne yapacağız? Hapşıran ya da öksüren birisi ile karşılaşırsak ya da kendisini kötü hissettiğini düşündüğümüz birisi olursa yanımızda yakınımızda mümkünse eğer bir metreden daha fazla yaklaşmamaya çalışalım.

 

 

Eğer bizim bu tür şikayetlerimiz var ve bu tür belirtiler gösteriyor isek aslında biz önce kendimizi koruyacağız. Yani hasta olan kişilerin maske takması burada çok önemli. Hapşırırken eğer bir mendil bulabilirsek ki bu çok önemli mendili hemen ağzımıza ve burnumuza kapatarak öksürmemiz ya da hapşırmamız ondan sonrada o mendili derhal kimsenin temas etmeyeceği bir yere atmamız ya da en azından cebimize koyup sonra bulduğumuz en yakındaki çöpe atmamız gerekiyor. Ya da böyle bir mendille karşılaşma şansımız yoksa yanımızda yoksa dirseğimizin iç yüzüne doğru öksürmemiz ya da hapşırmamız gerekiyor. El yıkamak burada da çok önemli. Yakınımızda insanlar var. Bunu unutmayalım. Biz hasta isek eğer biz elimizi yıkayacağız. Böyle bir insanla yakın temas kurmak zorunda kaldıysak toplu taşımada yine araçtan indikten sonra bulduğumuz en yakın yerde elimizi normal su ve normal sabun ile yıkayalım. Korona virüsün tek korunma yöntemi hijyendir.

 

Uzm. Dr. Songül ÖZER

 

Uzm. Dr. Songül ÖZER
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

 

Kaynak:
BİLGİLER
tarafından 27 Mart 2020 - 23:35 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 56 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1