Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Kotralar Avrupa’da Görücüye Çıkıyor.
Sinop’un simgesi haline gelen maket gemi modelleri, Dünya’nın en büyük Boot fuarlarından birisi olan Düsseldorf Boot Show’da görücüye çıkıyor.
 

Sinop’un ilk defa temsil edileceği Boot Show Fuarı, 19-27 Ocak tarihleri arasında Almanya’nın Duesseldorf şehrinde düzenlenecek. Avrupa’nın en büyük Deniz ve Tekne fuarı olan bu fuara, Kültür ve Turizm Bakanlığının ‘Düsseldorf’a Yelken Açıyoruz’ sloganıyla başlattığı tanıtım atağı kapsamında, Sinop kotralarıyla katılıyor.

 

  İlimizi Fuarda temsil edecek Ülgen Kotra Sahibi Doğan Ülgen, önceki gün bir tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya, Vali Dr. Ahmet Cengiz, Belediye Başkanı Baki Ergül, İl Emniyet Müdürü Şeref Aytekin ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun da katıldı.

 

  Vali Ahmet Cengiz, Duesseldorf Boot Show Fuarında Sinop’un en iyi şekilde tanıtılmasını istedi. Dünya’nın en büyük Boot fuarlarından birisi olan Düsseldorf Boot Show’da Sinop’un ilk defa temsil edileceğini de belirten Cengiz, “Bu projenin başlangıcı ve mimarı Gemi modellerini yapan ‘Ülgen Kotra’ sahibi olan Doğan Ülgen’dir. 1444 firmanın katıldığı Dünya’ca ünlü Boot Show Fuarında 300 metre karelik Türkiye Standının bir bölümünde Sinop’un temsil edilmesi, tanıtılması bizim için çok önemli. Buradan Kültür ve Turizm Bakanımıza, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarımıza, İl Kültür ve Turizm Müdürümüze teşekkür ediyorum. Biz Valilik, Bakanlık, Kamu kurum ve kuruluşlar olarak esnaflarımızın önünü açmak için çaba gösteriyor ve gayret ediyoruz.” dedi.

 

  Belediye Başkanı Baki Ergül de yaptığı konuşmada; ”Hem Sinop’un, hem de Ülkemizin çok mütevazi şartları altında önemli tanıtım değerlendirmesini yapıyoruz. Kuşaktan kuşağa 60 yıldır Tekne modeli yapan Ülgen ailesinin Sinop’un tanıtımına son derece önemli katkı sağlıyor. Bunun semeresi olarak Kültür Bakanlığı tarafından desteklenerek Almanya’da Boot Show Fuarında Stant verilerek, Türkiye’nin ve Sinop’un tanıtımıyla ilgili görevlendirilmelerini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu durum Kentimiz için gurur verici bir olaydır.” Diye konuştu.

 

  Gemi modellerini tanıtım amaçlı Yurt dışında ilk kez sergileneceğini ifade eden Ülgen Kotra Sahibi Doğan Ülgen ise şöyle konuştu; “Sinop’u temsil etmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum. Biz bu fuara satış amaçlı değil, Sinop ve Ülkemizi tanıtım amaçlı gidiyoruz. Ülkemizi ve Sinop’u tanıtım için yaptığımız tekne modelleriyle buna layık olmaya çalışacağız. Yaklaşık bin adet kotrayı sergileyerek dikkatleri üzerimize çekmeye çalışacağız. Böylece 80 yıl önce başlayan Sinop’a özgü el yapımı olan kotracılığımızı Avrupa’ya açma fırsatını da yakalamış olacağız.”

Kaynak: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 17 Ocak 2013 - 03:29 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 579 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1