Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Köylülerin Taş Ocağı İsyanı!
Durağan İlçesi Alpaşalı Köyü’ne özel şirketler tarafından yapılacak olan taşocakları köy halkının tepkisini çekti. Eylem yapan köylüler, onlarca ağaç kesildiğini ve bunun durdurulmasını istedi.

 

18 Ağustos 2013 Pazar 17:10

 

Alpaşalı Köyü’ndeki ormanlık alana açılması planan 3 taşocağı, köylülerin tepkisini çekti. 2 yıldır üç özel firma tarafından izin alınmaya çalışılan taşocaklarının ruhsatının çıkması üzerine yaklaşık 500 kişi Türk bayraklarıyla eylem yaptı.

 

Köylüler özel şirketleri ve taşocaklarına izin veren kamu kuruluşlarına da tepki gösterdi.Taş ocağının açılacağı alanda şirketlerin onlarca ağacı kestiklerini ve kesmeye devam ettiklerini söyleyen Satu Yurtseven, “Benim kocam kalp ve astım hastası. Biz İstanbul’da nefes alamıyoruz diye kocam ile birlikte çocuklarımı torunlarımızı bıraktık geldik. Yıllarca biriktirdiğimiz paralarımız ile köyümüze bir ev yaptırdık. Şimdi geldiler tam evimizin üzerine taş ocağı açacaklar. Ben Başbakanımıza sesleniyorum bu katliamı durdursun. Çekin elinizi köyümüzün üzerinden” diye konuştu.

 

Kolon kanseri olan Hasan Yurtseven ise, “Kemoterapiden sonra hemen köyüme gelip burada dinlenebiliyorum. Neden gelip benim köyümde taş ocağı açıyorlar. Bu şahıslara o ruhsatı veren görevli hiç köye gelmiş mi? Mesafesini ölçmüş mü. Adam burada dinamitler patlatacak. Köyde ki evler eski, bu patlamalara nasıl dayanacaklar?” dedi. Ömer Yurtseven ise raporların nasıl verildiğinin araştırılmasını istedi. Taşocaklarının yol yapımında çalışan kamyonlardan birinin bir hafta önce bir kişiyi çarparak öldürdüğünü dile getiren Bayram Akkaya, “Her şeylerleri ile bize zarar veriyorlar” diye konuştu.

 

Köy Muhtarı Hüseyin Güngör, taş ocaklarının açılması konusunda köy halkına bilgi verilmediğini ileri sürerek, “Gitsin başka bir yerde yapsınlar. İki köyün arasında bir noktada olmaz” dedi. Tepkilerini dile getiren köylüler, taş ocaklarının açılmaması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

 

Kaynak: bizimkaradeniz.com.tr

BİLGİLER
tarafından 18 Ağustos 2013 - 17:12 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 389 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1