Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Mezarlar Amforalarla kapatılmış!
Sinop’ta İl Özel İdaresi yanında yapımı planlanan Kültür Merkezi inşaatının kazısında çıkan mezarların üzerlerinin amforalarla kapalı olduğu ortaya çıktı.

 

18 Mayıs 2015 Pazartesi 14:00

 

Kültür Merkezi inşaatı kazılarında Türkiye’de ilk defa Sinop’ta amforadan mezar çıktığını belirten yetkililer, bildiğimiz kadarıyla böyle bir mezar daha önce çıkmamıştı, birde Yahudilerle, Hıristiyanlar aynı mezarlıkta buna da ilk defa burada şahit oluyoruz. Bilim heyeti tarafından özellikle buranın incelenmesi, araştırılması gerekiyor dendi.

Sinop Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği’nden Tatlı Destek…

Kültür Merkezi inşaatı sırasında çok sayıda tarihi eser ve mezarlar ortaya çıkarken, burada kazı çalışması da devam ediyor.

Sinop Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği yönetim kurulu üyeleri dün kazı çalışmalarını yerinde incelerken, buradaki çalışanlara tatlı ikramında bulundular.

Sinop Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği Başkanı Hasan Onur burada yaptığı açıklamasında; “Dernek olarak Tarihi ve Kültürel etkinliklere katkı vermeye devam ediyoruz. Bizim Derneğimizin amacı Sinop’un yer altı tarihini yüzeye çıkarıp bunu tüm dünyaya sergilemek. Bu konudaki bütün etkinliklere destek veriyoruz.

Eski otogar yanında da bir kazı organizasyonumuz var.

Burayla ilgili çalışmalarımızda sürüyor hatta Amerika’daki Üniversitelerden 1.9 Milyon Dolarlık bir sponsorluk anlaşması da yapıldı. Son izin aşamasına geldi bu ay içerisinde bunu da başaracağız. Burada çok önemli bir tarih yatıyor. Hatta Amerika’daki Üniversiteler, Karadeniz’deki uygarlığın başlangıcının Sinop olduğu konusunda birleşiyorlar.” Dedi.

Dernek Yönetiminden Cemalettin Kaya ise; Sinop’un arkeolojik değerlerinin yerinde korunması amaçlı bir sunum yaparak, memleketimizde bulunan arkeolojik değerler taşınır kültür varlıkları, taşınmaz kültür varlıkları olarak adlandırılır.

Ama Sinop’umuzda taşınır kültür varlıklarını müzeye getirdiğimizde dikkat ederseniz müzeler sanki bilgisayarın donuk bir yüzü gibi vitrinlerini kolay-kolay değiştiremezler. Dolayısıyla müze 20 yıl önce gördüğünüz gibi durur. Bu eserlerde vitrin değişmeyeceği için depolara inecek dünya mirası olarak halkımız ve turistlerin görme imkanı olmayacak. Benim önerim bunun yerinde korunmasıdır ve bunun teknolojisi günümüzde mevcuttur. Kırılmaz camla bu eserler bugün gördüğünüz haliyle kültür merkezinin bünyesi içerisinde korunmalı, yine aynı özel inşaatlarda da çıkan eserler aynı şekilde orada korunmalı ve kapısına da plaket konularak o kat herkese topluma açık olması lazım ve oradan kaybettiği imar katını da belediye tekrar vererek üzerinde ilave kat ile birlikte çıkması lazım.” Dedi.

Gidip görebilirsiniz kazı alanlarında böyle eser çıktığında kişinin eğer maddi gücü yoksa orası çukur olarak kalıyor sonra orası çöplüğe dönüşüyor diyen Kaya, Bununla ilgili bir sürü örnekler Sinop’ta var. Onun için bunların yerinde korunması, bir yasak değil tamamen aksine buluntudan insanlar sevinç duyması lazım. Yoksa bu, ya gece karanlığında götürülüyor, ya da bodrum kazıları yapılmadan bina çıkılıyor sonra bodrum katları kazılarak maalesef değerlerimiz yok edilip gidiyor. Bu değere sahip çıkmamız lazım, bunlar bizim geleceğimiz, Sinop’un turizmdeki en büyük faktörü bu, yoksa 2 ay denize girmekle buradaki turizm tesisleri ayağa kalkamaz.” Dedi.

 

Haber: A. Fatih YILMAZ

Kaynak: haber.bizimkaradeniz.com.tr

BİLGİLER
tarafından 18 Mayıs 2015 - 14:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 74 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1