Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Mutlulukta Birinci Olan Sinop, Ölümde İkinci Oldu
Geçen ay, TÜİK verilerine göre en mutlu il ilan edilen Sinop’un ölüm hızının en yüksek olduğu ikinci il olduğu ortaya çıktı.

 

03 Mayıs 2014 Cumartesi 21:02

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ölüm İstatistikleri, 2013 verilerini açıkladı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre Sinop’ta 2013 yılında ölüm sayısı bin 815 olarak açıklandı.Kaba ölüm hızının en yüksek olduğu ikinci il Sinop oldu.

TÜİK verilerine göre Türkiye’de Ölüm sayısı 2012 yılında 376 bin iken bu sayı 2013 yılında 372 bin 094 oldu. Ölenlerin yüzde 55’ini erkekler, yüzde 45’ini kadınlar oluşturdu.


Mutlulukta Birinci Olan Sinop, Ölümde İkinci Oldu paylaşan: vitrinhaber

 
Kaba ölüm hızının en yüksek olduğu ikinci il Sinop oldu
Kaba ölüm hızı, bin kişi başına düşen ölüm sayısını ifade ediyor. Kaba ölüm hızı illere göre incelendiğinde, 2013 yılında kaba ölüm hızının en yüksek olduğu il binde 9,2 ile Kastamonu oldu. Kastamonu ilini binde 9 ile Sinop, binde 8 ile Çankırı ve binde 7,9 ile Çanakkale ve Kırklareli izledi. Kaba ölüm hızının en düşük olduğu iller ise binde 2,7 ile Hakkari ve Şırnak oldu. Bu illeri binde 3 ile Batman, binde 3,1 ile Mardin ve binde 3,2 ile Şanlıurfa, Muş ve Diyarbakır izledi.

Sinoplular ne dedi?

Hem mutlu olan, hem de ölümün oranının yüksek olduğu Sinop’ta vatandaşlar, Vitrinhabere konuştu. Vatandaşların büyük bölümü, yaşlı nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sinop’ta ölüm oranının yüksek olmasının gayet doğal olduğunu söyledi. Yapılan röportajlarda; yaşlıların Sinop’ta huzur ve mutluluk içerisinde öldüğünü söyleyen Sinoplular da var. Bazı vatandaşlar da ölüm oranlarını Çernobil faciası sonrası artış gösterdiğine inanılan kanser vakıalarına bağlıyor.
Kaynak: vitrinhaber.com
BİLGİLER
tarafından 03 Mayıs 2014 - 21:02 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 221 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1