Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
NKP Bektaşağa’daydı
Sinop Nükleer Karşıtı Platform’u Bektaşağa köyünde iki gün boyunca süren şenliklerde stant açtı ve bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Bunun yanında bir de imza kampanyası yapıldı.

 

26 Mayıs 2015 Salı 02:41

 

Sinop Nükleer Karşıtı Platform tarafından Bektaşağa’da gerçekleştirilen basın açıklamasını platform dönem sözcüsü Saygın Doğan gerçekleştirdi.

Doğan, “Bugün nükleer karşıtları birçok yerde eş zamanlı olarak açıklama yapmaktadır. Bizler İstanbul, Ankara, Mersin, Sinop, İğneada, Samsun, Batman, Diyarbakır, Kıbrıs, Yunanistan ve Gürcistan’da ‘Dünyada nükleere yer yok’ demek için bir aradayız. Bu birlikteliği bir eylem birlikteliğinden öte, yerel ve uluslararası boyutta nükleer karşıtı mücadele için bir adım olarak görüyoruz.

Yapılması planlanan nükleer santrallerin; Karadeniz, Akdeniz ve Trakya’nın eşsiz doğasının yok olmasına sebep olacağı gibi başta tüm Türkiye topraklarını, Karadeniz ve Akdeniz ülkelerini radyasyon ve nükleer atıklarla zehirleyeceği ve tüm dünyayı tehdit edeceği bilinciyle eş zamanlı olarak sokaklardayız.

Halkların, bilim ve hukuk insanlarının, tüm itirazlarına rağmen anti-demokratik, şeffaf ve katılımcı olmayan, sahte ve halktan gizlenen rapor ve süreçlerle nükleer santral projeleri dayatılmaktadır. Bu kirli süreç seçime giden Türkiye’de AKP iktidarı tarafından bir propaganda malzemesi olarak kullanılmakta, dünyadaki nükleer santrallerin kaza ve olumsuz etkileri halktan gizlenerek nükleer felaket insanlara şirin gösterilmek istenmektedir. Doğa ve yaşam savunucuları, bu hukuksuzluğun ve yalanlarla işleyen sürecin muhatabıdır ve ‘ben yaptım oldu’ denilerek nükleer kirliliği dayatanlara izin vermeyecektir.

Yine (Türkiye) Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ermenistan Metsamor nükleer santraline karşı insanları eyleme çağırarak, kendince nükleer karşıtları ile dalga geçtiğini zannetmektedir. Bizler ne Metsamor’un ne de dünyadaki başka nükleer santrallerin çalıştırılmasını ya da yeniden inşa edilmesini istemiyoruz. Bütün nükleer santrallerin saatli bomba olduğunu biliyoruz. Bu nedenle Ermenistan’daki nükleer santralde dahil olmak üzere dünyadaki bütün nükleer santrallerin kapatılması gerektiğini, yeni nükleer santrallerin açılmasına izin vermeyeceğimizi söylüyoruz. Türkiye’de İktidarın, Aras Nehri’ni yok eden Metsamor Nükleer santralinin kapatılmasını istemesi yetmez. Kıbrıs ve Yunanistan başta olmak üzere tüm Akdeniz’i yok edecek Mersin Akkuyu nükleer santralinden de bir an önce vazgeçmesi gerekir. Karadeniz ve Trakya’yı bütünüyle radyoaktif atık çöplüğüne döndürecek olan Sinop ve İğneada nükleer santrallerinin hayalini bile kurmamalıdır.

Ve bir kez daha hatırlatıyoruz; yeni bir Çernobil ve Fukushima’nın olmasına, Akdeniz, Karadeniz ve Trakya’nın nükleer atık çöplüğüne döndürülmesine, dünyaya bir saatli bomba daha yerleştirilmesine izin vermeyeceğiz.

Bu vesileyle bugün bu eylemi bir başlangıç sayıyor ve dünyadaki nükleer karşıtı hareketten dostlarımızı bizlerle dayanışmaya çağırıyoruz.” Dedi.

Kaynak: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 26 Mayıs 2015 - 02:46 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 46 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1