Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Nüfus İşlemlerinde Cezalar Arttı
Nüfus işlemlerinde uygulanan para cezaları yeni yılda arttı. Nüfus cüzdanını kaybedenlerden alınan 73 lira para cezası yeni yılda 78 liraya çıkarken, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar 842 lira ceza ödeyecek.

Sinop İl nüfus müdürü Dursun Hızarcıoğlu 2013 yılında uygulanacak idari para cezalarının 2012 yılı miktarlarına göre yüzde 7.8 oranında artırıldığını söyledi. İl Nüfus Müdürü Dursun Hızarcıoğlu, vatandaşları idari para cezasıyla karşılaşmamaları ve mağdur olmamaları için adres beyanlarını 20 iş günlük yasal süresi içerisinde yapmaları gerektiği konusunda uyardı.

Vatandaşlara idari para cezasıyla karşılaşmamaları ve mağdur olmamaları için adres beyanlarını 20 iş günlük yasal süresi içerisinde yapmalarına yönelik uyarılarda bulunan Hızarcıoğlu, “Nüfus işlemleri ve Adres Kayıt İşlemleri ile ilgili 2013 yılı İdari Para Cezaları belirlendi. 2013 yılında uygulanacak idari para cezaları 2012 yılı miktarlarına göre yüzde 7,80 oranında artırıldı. Buna göre 2013 yılında, bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyen ve nüfus cüzdanı ile uluslar arası aile cüzdanını kaybeden kişilere (78 TL)adres bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yani 20 iş günü içinde yerine getirmeyen kişilere 420 TL, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan kişilere 842 TL İdari para cezası uygulanacaktır. Bu nedenle, vatandaşlarımızın idari para cezası ile karşılaşmamaları ve mağdur olmamaları için, adres beyanlarını 20 iş günlük yasal süresi içinde yapmaları, kanunda açıklandığı şekilde yerleşim yeri edinenlerin adres beyanında bulunmaları, yerleşik olarak oturmadıkları konutlara adres beyanında bulunmamaları, çeşitli nedenlerle oturmadıkları konutlara adres kaydı yaptırmamaları önem arz etmektedir. ” dedi.

Yetkililer, vatandaşların, bu nüfus para cezalarına uğramamaları ve mağduriyet yaşamamaları için nüfusla ilgili iş ve işlemlerini mutlaka yasal süresi içinde yerine getirmeleri gerektiğinin altını çiziyor.

 Kaynak: haber57.com.tr

Haber: Songül KORKMAZ

 

 

BİLGİLER
tarafından 03 Ocak 2013 - 18:41 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 981 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1