Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Nükleer Karşıtı Eylem
Sinop’ta Nükleer Karşıtı Platform üyesi bir grup tarafından, Türkiye ile Japonya arasında imzalanan Sinop’a nükleer santral yapımı anlaşması yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

 

27 Ocak 2014 Pazartesi 00:30

 

Sinop’ta Nükleer Karşıtı Platform üyesi bir grup tarafından, Türkiye ile Japonya arasında imzalanan Sinop’a nükleer santral yapımı anlaşması yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

 

Uğur mumcu meydanında toplanan Nükleer Karşıtı Platform üyeleri ve sivil toplum örgütleri bir eylem düzenleyerek, ” Türkiye ile Japonya arasında imzalanan hükümetler arası nükleer anlaşmanın yok sayılmasını istediler ‘Nükleere inat yaşasın hayat’ şeklinde slogan atan eylemciler adına Ayşegül Kafkas bir basın açıklaması yaptı.

 

Kafkas : ”Güzel Sinop’un temiz ve verimli toprağını Nükleer baronlarına kirlettirmeyeceğiz.”

 

Daha çok kar etmek uğruna, nükleer atıklarla, nükleer silahlarla kirlenmiş, Çernobil ve Fukuşima felaketlerini yaşamış dünyamızın biraz daha kirlenmesini, canlı yaşamına daha fazla zarar verilmesini istemiyoruz. Nükleer tehlikeyi çok iyi tanıyan Japon Parlamentosu Türkiye halkı ile dayanışma içerisinde olmalı; halkımıza zarar verecek bu anlaşmayı onaylamamalıdır. Japon yöneticilerinin önceliği, nükleer ihracat peşinde koşmak değil, Fukuşima felaketi ile ortaya çıkan kirliliği temizlemek olmalıdır.

 

Hiroşima ve Nagazaki’de nükleer silahlanmanın en acı boyutunu yaşamış Japonların, nükleer silah malzemesi plütonyumu uluslararası ticarete açan, adı barışçıl olmasına rağmen nükleer silahlanmaya göz kırpan bu anlaşmayı Türkiye ile imzalamasını çok tehlikeli buluyoruz.” dedi.

 

HALKIN DESTEĞİ ALINMADI

 

Konuşmasında Japonya’daki Fukuşima felaketi ile Çernobil’ide hatırlatan kafkas, “Bu anlaşma onaylanırsa, günün birinde tıpkı Fukuşima’da olduğu gibi Sinop’un da radyoaktivite ile kirletilmesinde Japonlar vebal altında kalacak. Yakında Türk-Japon nükleer anlaşmasını ele alacak olan Japon meclisindeki 480 vekile İstanbul’daki Nükleer karşıtı dostlarımız Sinop toprağıyla birlikte bir mektup gönderdiler, o mektubun altında bizimde “SİNOP NÜKLEER KARŞITI PLATFORM” olarak imzamız var, biz Japonya Meclisinin bizlere kulak vereceğini ve bu lanet proje ile sunulan anlaşmayı onaylamamalarını istiyoruz.

 

Japon vekiller şunu iyi bilmeliler ki; Sinop’ta nükleer enerji projeleri halkın desteğini almamıştır. Biz bu toprakların insanları, Sinop’ta ya da Türkiye’nin herhangi bir yerinde nükleer santrale ve nükleer silahlanmaya izin vermeyeceğiz.”dedi.

 

Yapılan basın açıklaması sonrası grup, çeşitli sloganlar atarak olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Kaynak: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 27 Ocak 2014 - 00:29 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 286 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1