Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Öğrenciler İsyan Etti !
Şehir merkezinden fakülte ve yüksekokullara ulaşımı sağlayan dolmuşların yetersiz olduğunu ileri süren üniversite öğrencileri, dolmuş saatlerinin aksadığı ve dolmuşların çok fazla yolcu aldıkları iddiasıyla Rektörlük binası önünde eylem yaptı. Eylem sırasında polis geniş güvenlik önlemi aldı.

 

 12 Aralık 2013 Perşembe 13:45

 

Rektörlük binası önünde gerçekleştirdikleri eylemde dolmuş fiyatlarının düşürülmesi, dolmuş saatlerine uyulması, daha fazla servis çıkarılması gibi çeşitli taleplerini dile getiren öğrenciler, “Sinop’ta ki ulaşım aksaklıkları sorun olarak bilinmektedir. Sinop Üniversitesi’nin kurulduğu yıllardan beri süre gelen ulaşım sorunu arık dayanılmaz bir hal almıştır. Yaşanan ulaşım sıkıntıları, dolmuş ücretlerinin yüksek olması sebebiyle okullarımıza ulaşmak için çeşitli riskleri olan alternatif yolları kullanmak zorunda kalmaktayız. Ancak kışın gelmesiyle başlayan yağmur ve kar yağışı alternatif ulaşım yollarının kullanılmasını engellemiş bunun sonucunda ulaşım sıkıntısının büyüklüğü yeniden gün yüzüne çıkmıştır. Biz giriş ve çıkışlarda düzensiz ulaşım sistemi nedeniyle okullarımıza ulaşmakta güçlük çekiyor, ders ve sınavlara gecikiyoruz. Yaşanan bu sorunlara karşın sorunlarımızı iletmeye çalıştığımız ancak sorunlara çözüm bulmak yerine sorunlardan ve sorunları ileten öğrencilerden kaçan bir Üniversite yönetimiyle karşı karşıyayız. Bu sorun bütün üniversite çalışanları ve öğrencilerin ortak sorunudur. Sorun ile ilgili acil taleplerimiz; Üniversite yönetiminin biz öğrencilere servis tahsis etmesi, Üniversitenin Fakülteleri ve KYK Yurtlar arasına düzenli sefer yapıp Ring seferlerinin düzenlenmesidir. Sorunlar çözülene kadar çalışmalarımız devam edecektir” dediler.

 

 

Yoğun sloganlar ve açıklamalar ardından öğrencilerin yanına çıkan ve öğrencilerin ulaşım problemlerini çözmeye çalıştıklarını belirten Rektör Bircan, “Bu konuda çözüm üretecek olan Sinop Belediyesidir. Geçen yıl, Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda öğrencilerimizle beraber, Belediye Başkanı ve Dolmuşçular Kooperatifi Başkanının da olduğu bir toplantı yaptık. Bütün taraflar problemin çözümü konusunda söz verdiler. Ancak görüyoruz ki bu sorun çözülemedi. Biz yetkililerle sorunun çözümü konusunda görüşüyoruz. Kiraların yüksekliği konusunda da zaman zaman Sinoplu hemşehrilerimizle bir araya gelerek öğrencilerimize yardımcı olunması konusunda çağrıda bulunuyoruz. Biz üniversite yönetimi olarak öğrencilerimizin şikayetlerini çözme konusunda dün olduğu gibi bugün de gereken adımları atıyoruz. Bu konuyla ilgili de en kısa zamanda olumlu bir sonuca ulaşılacağını düşünüyorum. İstediğiniz Üniversitenin Fakülteleri ve KYK Yurtlar arasına düzenli seferleri 16.12.2013’den itibaren başlatacağız. Biz öğrencilerimizin sorunlarını dinleriz ve sizin yanınızdayız” diye konuştu.

 

Açıklamalardan bir süre sonra öğrenciler olaysız bir şekilde dağıldı. Öğrenciler sorunların çözülmediği takdirde eylemlerinin devam edeceğini de belirttiler.

 

Kaynak: vitrinhaber.com

BİLGİLER
tarafından 12 Aralık 2013 - 13:42 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 235 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1