Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
On Binler Sinop’ta Toplandı!
Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral için İstanbul, Ankara, İzmir ve çevre illerden gelen on binlerce kişi Sinop Uğur Mumcu Meydanı’nda ‘Nükleere Hayır’ mitingi gerçekleştirdi.

 

26 Nisan 2015 Pazar 21:36

 

İlk olarak eski otogar mevkisinde toplanan on binler Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü. Çevre illerden gelen Cumhuriyet Halk Partisi teşkilatları, STK temsilcileri, dernekler ve vatandaşların katıldığı eylem, Uğur Mumcu Meydanında yoğun güvenlik önlemi altında toplanarak mitingin başlamasını bekledi.

Çernobil katliamının 29. Yıl dönümünü unutturmamak için binlerce kişi Sinop’ta toplandı. Mersin ve Sinop’ta nükleer santral yapımı sebebiyle nükleer karşıtı platformlar kurarak, eylemlerle nükleer karşıtı mücadeleyi sürdüren Türkiye halkları Çernobil katliamının 29. Yıl dönümünde bir kez daha sokağa çıktı. Sinop’ta buluşan on binler ‘Nükleere inat, yaşasın hayat’ dedi.

Sinop Nükleer Karşıtı Platform, TMMOB’ye bağlı odalar, KESK’e bağlı sendikalar, Sinop Çevre Platformu, SİYAD, Derelerin Kardeşliği Platformu, Yeşil Gerze Çevre Platformu, Kuzey Ormanları Savunması, Ayancık Çevre Koruma Derneği, Tonya Çevre Platformu, H.Ü. Biyoloji Bölümü öğrencileri, Patika Ekoloji Kolektifi, Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu, Halkevleri, SDP-Türkiye Gerçeği, EMEP, HDP, BHH, HDP gibi sosyalist parti ve kitle örgütleri, Öğrenci Kolektifleri, CHP, Çarşı, Devrimci Trabzonsporlular gibi taraftar grupları yürüyüşte yer aldı.

Saat 14 civarında başlayan mitingde, konuşmalar başladı denildi. Şehirde Havaalanı yetkililerden alınan bilgilere göre Sinop- İstanbul seferleri operasyonel nedenlerden dolayı kaldırılmadığı belirlendi. Sinop’a konuşmacı olarak katılmak isteyen eylemciler İstanbul’dan Sinop’a gelemedi.

Miting deki konuşmacılar ise şu şekildeydi, Sinop Nükleer Karşıtı Platformu Koordinatörü Zeki Karataş, Sinop Belediye Meclis Üyesi ve Sinop Balıkçılar Kooperatifi adına Oktay Türkoğlu, Gerze Yaykıl Köylüleri adına Feyza Sertkaya, Elektrikler Mühendisi Odası Genel Sekreteri ve Türkiye NKP Genel Sekreter Ve Sözcüsü Hüseyin Önder, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Eş Başkanı Şaziye Köse, Türkiye Barolar Birliği Enerji Koordisyonu Üyesi Burhan Uyar, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, Dikmen Belediye Başkanı Saim İstanbullu, Erfelek Belediye Başkanı Muzaffer Şimşek, Sinop Milletvekili CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur.

Sinop Milletvekili Engin Altay, “Sinop halkının yasal vekili ve temsilcisi olarak sizlere hoş geldiniz diyorum. Aslında bu mücadele uzun zamandır verdiğimiz saygın, meşru, haklı bir mücadele. Ama biraz boşuna da belki yorulduk çünkü 42 gün sonra Türkiye sandığa gidecek ve 8 Haziran sabahı Sinop halkının, Mersin halkının, Türkiye halkının hayatıyla kumar oynamak anlamına gelen bu adi projeyi çöpe atacağız. Söz veriyorum. Partim adına da söz veriyorum. Bizler sizler Taksim’de dirend,ik başardık, Gerze’de direndik başardık, İnceburun’da mı başaramayacaktık. Ama inşallah bunların hiç birine gerek kalmayacak. İçiniz rahat olsun. Gönlünüz rahat olsun 8 Haziran sabahı bu projeler yok hükmünde sayılacak bu benim size namus ve şeref sözümdür.

Yapılmak istenen şu Sinop’ta bir nükleer santral devleti. Türkiye Cumhuriyeti devleti’nin hiçbir tasarrufunun olmayacağı bir nükleer santral devleti. Mersin’de Ruslara ait Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hiç bir tasarrufunun olmayacağı bir nükleer santral devleti kurulmak isteniyor.Ve enerjideki dışa bağımlılığımız daha da arttırılmak isteniyor. Avrupa Birliği ülkelerinin tümünün ve Avrupa Birliği normlarının temel bir kriteri var. Bir ülkenin enerji ve dışa bağımlılık yüzde 30’un üstündeyse o ülkenin ekonomisi ile ilgili büyük bir tehlike var demektir. Ancak Adalet ev Kalkınma Partisi iktidarının Türkiye’yi devraldığı tarihte enerjide dışa bağımlılığımız yüzde 67 iken bugün itibariyle 2014 verileriyle bu zaten yüzde 72’ye çıktı. Değerli hemşerilerim biraz önce Eleketrik Mühendisleri Odasındaki arkadaşım zaman darlığından gereği kadar bazı bilgileri veremedi. Şunu da sizinle paylaşmak isterim. Bu memleket bir senede sadece bir senede 245 milyar kilowalt elektrik harcıyor. Buna karşılık bizim nükleerleri bırakın 770 milyar kilowalt saat potansiyelimiz var. Kullanmadığımız potansiyelimiz var. Nükleer lobicilerin salladığı oltaya takılan, aynalı sazan balığı gibi oltaya takılan AKP’nin bu rant projesini elimizin tersiyle iteceğiz. Bunda hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Çernobil ve Fukuşima’dan sonra Dünya’nın bütün ülkeleri nükleer projelerini durdurdu, dondurdu, yasakladı. Bunun için kanun çıkardılar. Nükleer Güç Santrali kurulamaz diye kanun çıkardılar. Biz dünyanın terk ettiği, ürktüğü, kaçtığı, projeyi alıp şimdi Türkiye’ye insan hayatıyla kumar oynarcasına getirmek istiyoruz. Bunu yapanlara mecliste de söyledim, geçmişte alım garantili doğalgaz anlaşmaları yapanlar vatana ihanet etmişti dedim. Onlar ihanet içerisindelerdi dedim ki öyledir. Bu gün bu projeyi Türkiye’ye getirmek isteyenler onların ihanetinden daha büyük bir ihanet içindedir. Siz ihanet içerisindesiniz dedim. Ve mecliste ‘şu 4 sorunun cevabını verirseniz bende evet diyeceğim’ dedim. Burada da söylüyorum. 4 soru soracağım bunlara cevap verin bende evet diyim. Sordum, Sinop’a yapılması düşünülen atık birikimi reaktörün uluslararsı atom enerjisinden alınmış bir lisansı bir arglatisasyonu var mı? Sordum, Dünyada lisanslı bir Nükleer atık deposu var mı? Sordum, ÇED sürecini Hukuku kullanarak Mersin  için yapmak ne kadar ahlaki, ne kadar hukuki? Bunu da sordum, zenginleştirilmiş uranyum dışarıdan gelecek. O uranyumu çuvala koyup havadan mı atacaklar? Türkiye üzerinden geçerken petrol ve doğalgaz boru hatları niye yapılıyor? İstanbul ve Çanakkale boğazları güvenliği nedeniyle yapılıyor. Peki bu zenginleştirilmiş uranyum burada kullanılacak olan nerden gelecek Sinop’a nereden gelecek? dedim ve dışa bağımlılık konusunda yüzde 72’yi aşağı çekecek misiniz? dedim.

Sevgili Sinoplular orada hükümetin 3 tane bakanı vardı. Ve onlara bir de sataştım ki bana çıkıp cevap versinler diye. 3 tane bakan başlarını öne eğdiler. Ve bu 4 sorumun 4’ü havada kaldı. Ben 13 yıl boyunca size hiç yalan söylemedim. Sizin için Sinop için Sinoplu için doğru neyse onu yapmaya çalıştım ve ben diyorum ki; bu yanlıştır. Bu cinayettir, bu ihanettir, bu gelecek kuşaklara bırakılabilecek en kötü mirastır. Buna izin vermemiz kesinlikle mümkün değildir. Biz Cumhuriyet Halkp Partisi olarak bunu seçim beyannemesinin 80. sayfasına yazdık. Ve orada dedik ki; sorunlu, riskli santrallerin kurulmasına izin vermeyeceğiz.Bu genel Başkanımın aynı zamanda 77 milyona sözü ve vaadidir. İhalesiz ÇED süreçsiz Akkuyu Nükleer Santrali Yerel Uluslararası hukuk çerçevesinde gözden geçireceğiz. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını arttıracağı ve güvenlik riski nedeniyle iptal edeceğiz. Seçim beyanemizde bu aynen böyle yazılmıştır.

Çocuklara güzel bir Türkiye bırakmak hepimizin boynunun borcudur. Bir yeryüzü cenneti Sinop’a bu projenin yapılması söz edilemez. Ve tekrar söz veriyoruz biz bu ihanet projesini 8 Haziran günü iptal ettiğimizi tüm Türkiye’ye bildireceğiz. ” dedi.

Konuşmaların ardından gruplar müzik etkinliklerini gerçekleştirdi.

 

Video: analizhaberajansi.com

Haber: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 26 Nisan 2015 - 21:44 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 27 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1