Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Onaltı yıl sonra memleketine gömüldü
Eşinin mezarını 16 yıl sonra buldu ve uzun süren mücadelenin ardından memleketine getirdi.

 

22 Ağustos 2015 Cumartesi 01:27

 

Ağustos depreminde kaybettiği eşi Fatma Özden’in izine geçen yıl Kilyos’taki Kimsesizler Mezarlığı’nda rastlayan, 5 çocuk babası 50 yaşındaki Ahmet Özden’e, CHP’li Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet yardım elini uzatmasıyla eşlinin naşını memleketi Boyabat Sarı Ağaç Çayı Köyüne getirdi. İstanbul Kilyos Kimsesizler Mezarlığından yola çıkan naaş sabah saatlerinde Boyabat Devlet Hastanesine getirildi. Gerçekleştirilen evrak işlemlerinin ardından Fatma Özden in anne ve babasının naaşının bulunduğu  aile kabristanlığına ikindi saatlerinde  gömüldü. Çocuklarının da bulunduğu cenaze törenine Boyabat Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı , akraba ve komşularının ilgisi yoğun oldu.

Cenazeden sonra konuşan Ahmet Özden, “Şuan da çok mutlu oldum. Bu yolda bana destek olan bütün bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. Allah hiç kimseye böyle bir acı vermesin. Kimsenin yuvasını dağıtmasın. Çok şükür şimdi mutluyum. Memleketime getirdim, evine getirdim, gömdüm. Sabah cenazeyi getirince bazı evrak pürüzleri çıktı o sebepten çok üzülmüştüm. Ama sağolsun Boyabat Kaymakamı ve Savcıları ilgilendi benimle sorunu kısa sürede hallettik. Çok mutluyum naaşı çocuklarımızın yanına getirdik. 16 yıl sonra buldum getirdim annesi ve babasının yanına gömdüm şimdi huzurluyum.” dedi.

 

Olay 17 Ağustos 1999 Depremiyle Başladı…

 

17 Ağustos 1999 Depremi’nde yaklaşık 18 bin kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı, yüz binlerce insan evsiz kaldı. Bu büyük felaketten, o tarihte İzmit’e bağlı belde iken Büyükşehir Yasası ile 2009’da kurulan Kartepe ilçesinin mahallesine dönüştürülen Uzunçiftlik’te oturan Ahmet Özden sağ kurtuldu.

Ancak eşi Fatma Özden, çöken tuğla fabrikasının enkazı altında kalarak vefat etti. Ahmet Özden, yardıma gelenlerle birlikte eşini çıkarttı. Çocuklarını emniyete aldıktan sonra, birkaç yaralı ile birlikte eşinin konulduğu ambulansı otomobille takip etti. Ancak o panikte ambulansı İstanbul sınırları içinde kaybetti. Buralarda hastane hastane dolaşmasına rağmen eşini bulamadı. Eşinin akrabaları ile birlikte tüm hastaneleri tarayan ve hiçbir ize rastlayamayan Ahmet Özden, aradan 15 yıl geçmesine rağmen arayışından vazgeçmedi.

Ahmet Özden’in hikayesini eski gazetelerde gören Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgu görevlileri, önce Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne ilk bilgileri verdi ve fotoğrafları da yayınlanan yaralının Kilyos’taki Kimsesizler Mezarlığı’na gömüldüğünü belirtti. Ahmet Özden’i daha önce yaptığı kayıp başvurusu kayıtlarından bulan polis ekipleri de ona Sinop’ta ulaşarak gelişmeyi bildirdi.

Hastaneye giden Ahmet Özden, oradaki morg görevlilerinin de kendisine gömülmeden önce eşinin çekilen fotoğrafını gösterince 15 yıl sonra eşinin izini buldu. Eşinin hastanede 3 gün kaldıktan sonra öldüğünü, 20 gün morgda kaldıktan sonra da gömüldüğünü öğrenen Ahmet Özden, Kilyos’taki Kimsesizler Mezarlığı’ndaki hastane görevlilerinin verdiği 752 numaralı kabri de buldu. Eşinin mezarını memleketi Sinop’a aldırmak isteyen Özden’in önüne bu defa bürokratik engeller çıktı. Engeller sebebiyle Özden bir yıldır eşinin mezarını bir türlü Sinop’a aldıramamıştı.

Maddi gücü olmamasına rağmen yardım istemeyen Ahmet Özden’in tek isteği, eşinin mezarını Sinop’a götürebilmekti. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, geçen hafta Özden’e yardım eli uzatmıştı. Ankara-İstanbul-Kocaeli hattında uzun süre mekik dokuyan, gitmediği belediye, mezarlık, hastane ve savcılık kalmayan Ahmet Özden’in, Kocaelili makamlardan yardım eli istemek için İzmit’e geldiğini duyan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet harekete geçmiş ve Özden’in geçici süre misafir olarak kaldığı yardımsever vatandaşın evine gitmişti.

 

Kaynak: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 22 Ağustos 2015 - 01:35 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 44 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1