Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Prof. Dr. Owen: “Sinop Efes gibi bir açık hava müzesine sahip olabilir”
Kaliforniya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Owen Doonan, Sinop’un Efes gibi Side gibi açık hava müzesine sahip olabileceğini söyledi.

 

30 Temmuz 2016 Cumartesi, 20:00

 

Sinop’ta uzun zamandır kazı çalışmaları yapan Kaliforniya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Owen Doonan ve ekibi Tarihi Cezaevi’nde Sinop Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen basın açıklamasında yaptıkları faaliyetlerden bahsetti.

 

Kazı yaptıkları dönemi ve elde ettikleri bilgileri toplantıda Prof.Dr. Owen Doonan aktardı. Sinop’un gerçekten hem tarihsel hem de kültürel alan da oldukça zengin olduğunu vurgulayan Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli Prof.Dr. Owen Doonan, “Sinop arkeoloji tarihinde çok önemli, bir model olacak. Başka önemli bir nokta da Sinop’ta hep iyonların yaşadığını biliriz. Ancak biz kazı esnasında İyonlardan önce Kimerler’inde burada yaşadığını gözlemledik. Sinop’tan çok ilginç hikayeler öğrendim. Bunlardan bir tanesi de Sinop’ta eski zamanlarda asker sayısı oldukça az olduğu için bayanlara asker kıyafeti giydirilerek surların üzerine çıkartılırmış ve böylelikle düşman korkutulurmuş. Bunların haricinde 10 tane mancınık toplar, oklar, seramik ve kiremit parçaları bulduk. Burada eskiden yaşamış olan insanlar Sinop’u muhafaza etmek için etrafını surlarla çevirmiştir. Ve görüyoruz ki surlar şehir merkezine kadar gitmekte. Ve ben inanıyorum ki Sinop da Efes gibi Side gibi açık hava müzesine sahip olabilir. Side’de olan her türlü imkanlar bugün Sinop’ta da var. Ve benim amacım da Sinop’ta bulunan bu zenginlikleri ortaya çıkarmak. Bir 20 yıl daha burada kazı yapmayı planlıyorum. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim” dedi.

 

Sinop aık hava müzesi

 

Sinop’un tarihi ve kültürel zenginliklerine ışık tutan bir çalışma olduğunu ve bu çalışmanın Sinop’ta yapıldığını bilmenin gerçekten mutluluk verici olduğunu belirten Sinop Valisi Kemal Cirit, “Anladığım kadarıyla bu kazı alanında görev alan kesimin büyük bir çoğunluğu öğrencilerden, öğretim üyelerinden oluşuyor. Anladığım kadarıyla arkeolojinin ustaları var. Onun için tereciye tere satmadan birkaç kelime etmek istiyorum. Çok yakın zamanda göreve başladık ve Sinop’un bu zengin kültürünü, zengin tarihsel geçmişini değerli hocamız ve ekibinin çalışmalarıyla edindikleri bilgileri dinleme ve izleme şansı bulduk. Tabi ben bundan büyük bir memnuniyet duymaktayım. Ülkemiz olarak bütün zenginliklerin arkasında olduğumuzu özellikle ifade etmem lazım. Bütün zenginliklerimizi hem kendi milletimize hem de uluslararası alanda duyurmak istiyoruz. Ben çalışmalarından dolayı çok değerli hocama ve ekibine teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Ardından konuşma yapan Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül ise, “Zaman zaman kazı ile ilgili Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli Prof.Dr. Owen Doonan yanıma geldiğinde ben en az benim kadar Sinop’u sevdiğini hissettim. 20 sene daha kazı yapacağını söyledi bu cümlesinden de anlaşılıyor zaten. Sevda olmasa zaten böyle bir işe gönül vermek zor iş. Ben sayın hocamızı turizm elçisi olarak görüyorum. Ülkenize gittiğinizde ben inanıyorum ki Sinop’u en az bir Sinoplu gibi anlatacaksınız. Evet, burası bir tarih şehridir, kültür şehridir. Burası sevda şehridir. Ben kıymet veren emek veren herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Haber: İHA
Kaynak: Vitrinhaber Gazetesi

BİLGİLER
tarafından 30 Temmuz 2016 - 20:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 72 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1