Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sandık Başına Gidiyoruz!
30 Mart Yerel Seçimleri için yarın sandık başına gideceğiz. Sinop Merkezde 29 bin 421 seçmen, Sinop Merkez ve merkeze bağlı köylerin toplamında ise 43 bin 634 seçmen oy kullanacak.

 

30 Mart 2014 Pazar 12:06

 

Pazar günü yapılacak yerel seçim için geri sayım başlarken, hazırlıklar da tüm hızıyla sürüyor. 52 milyon 695 bin 813 seçmenin oy kullanması için hazırlanan 194 bin 310 sandık ilgili yerlere ulaştırıldı. YSK seçim için gerekli tedbirleri de aldı.

 

Seçmenler, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için 30 Mart’ta sandığa gidecek. 30 Mart’ta yapılacak mahalli idareler seçimlerinde, Türkiye genelinde 26 milyon 704 bin 757’si kadın, 25 milyon 991 bin 75’i erkek toplam 52 milyon 695 bin 831 seçmen, 194 bin 310 sandıkta oy kullanacak.

 

– Köydeki seçmenler, il genel meclisi üyeliği, köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği seçimi, büyükşehir olmayan illerde yaşayan vatandaşlar, il genel meclisi üyeliği, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği, mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi, büyükşehirlerde yaşayanlar ise büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği, mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için oy kullanacak.

 

SOĞUK DAMGALI BELGE ŞARTI

 

– Seçmenin kimlik tespitinde, nüfus cüzdanı, soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birinin ibrazı gerekecek.

 

– Sırasına göre, il genel meclisi üyeliklerine ilişkin turuncu renkli birleşik oy pusulası turuncu renkli zarfa konulacak. Belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası, belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası ile büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli birleşik oy pusulası mavi renkli zarfa yerleştirilecek.

 

HER SEÇMEN KENDİ SANDIĞINDA

 

Sinop’ta seçmenler 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanılabilecek.

 

– Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oy kullanacak.

 

– Seçimlere 26 siyasi parti katılacak.

 

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

 

Yerel seçimin yapılacağı 30 Mart oy verme günü saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak. Lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak, 21.00’den önceki yasağın kaldırılmasına YSK karar verilebilecek.

Köyümüzde yapılacak Muharlık seçimine mevcut muhtar ve dernek üyemiz Kasım Küçük ve Öseli Mahallemizden yine dernek üyemiz Yaşar Teke yarışıyor. Öte yandan dernek üyemiz olmayan Köseli Mahallemizden Emrullah isimli soyadını bilmediğimiz bir aday da yarışa katıldığını açıklamasına rağmen daha sonra yarıştan çekildi.

 

ALDER Yönetim Kurulu olarak; Dernek üyelerimiz Kasım Küçük, Yaşar Teke’ ye; demokratik bir ortamda geçecek bu yarışta başarılar dileriz.

 

Kaynak: bizimkaradeniz.com.tr

BİLGİLER
tarafından 30 Mart 2014 - 12:06 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 218 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1