Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sinop HDK: Barış kazanacak

24 Şubat 2013 Pazar 12:00

 

Sinop ve Samsun’da HDK heyetine yönelik ırkçı saldırıya tepki gösteren HDK Sinop İl Meclisi, “Barış isteğine karşı savaşta kandan beslenenler bilmeliler ki barış kazanacak” dedi.

 

SİNOP- Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Sinop İl Meclisi, Sinop ve Samsun’da HDK heyetine yapılan ırkçı saldırıya tepki gösterdi, “Barış isteğine karşı savaşta kandan beslenenler bilmeliler ki barış kazanacak” dedi.

 

Sinop’ta yaşananları “ziyaret öncesine denk gelen on günlük bir ırkçı organizasyonun ve barıştan yana olmayan gladyo güçlerinin tezgâhladığı bir süreç olarak ele aldıklarını” belirten HDK, “Gezi başlangıcından itibaren güvenlik güçlerinin ve onun bağlı olduğu mülki amirlerinin ortak tutumları sonucu gelişen ve çoğaltılan bu kalabalıkların yarattığı sonuçlar, elbette ki Sinop’ta yaşayan halkın genel duygu ve fikirlerini yansıtmamaktadır” diye belirtti,

 

 

‘SUÇLULAR CEZALANDIRILMALI’

 

 

Metin Çağdaş adlı “gazeteci”nin basın ilkelerini ayaklar altına alarak HDK’li Ceyhan Akay hakkında yalan ve gerçek dışı haberler yaptığını ve hedef gösterdiğine dikkat çeken HDK, “Bu suçlarının da tespit edilip cezalandırılması gerekmektedir” dedi.

 

Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen yöneticilerinin bizzat saldırganlar içerisinde yer aldığını belirten HDK, şunları kaydetti: “MHP İl Başkanı yaptığı basın açıklamasında gösterdiği tavrı ile daha sonra olaylar sırasında emniyet yetkililerinin kendisine yaptığı ‘Gel senin burada üzerlerinde etkili olabileceğin kimseler var’ çağrısına olumsuz yanıt vererek MHP kitlesinin olaylar içerisindeki rolünü açığa çıkarmıştır. Yine AKP İl Başkanı ve CHP İl Başkanı ile geziden bir gün önce yaptığımız telefon görüşmelerinde ilettiğimiz, kamuoyuna sağduyu çağrısı yapma teklifimize, AKP İl Başkanı ‘Gezi sonrası görüşelim’ diyerek, CHP İl Başkanı ise 10 dakika sonra döneceğini söyleyip geri dönmeyerek yanıt vermişlerdir. Bu durum da olup bitenleri güçlendiren bir işlev görmüştür.”

 

HDK Sinop İl Meclisi, saldırının Samsun’da da devam ettiğini hatırlattı, “Bizlere saldıran gençlerin aslında bizle bir araya gelebilmelerinin koşulları yaratılmış olsaydı, bugün farklı düşünebileceklerinden eminiz” dedi.

 

“İnsanların duygusallıklarını kullanarak ırkçı ve faşist hezeyanların aracı haline dönüştürme becerisini gösterenlerin Türkiye’de yaşayan halklara vereceği hesap çok” diyen HDK’nin açıklamasında şu değerlendirmeler yer aldı:

“Sinop’ta yaşatılan bu süreçte halkın kin ve nefret duyguları ile beslenmesine, yaptıkları açıklama ve haberlerle suç işleyenler, bilinen kişi ve kurumlar hakkında tahkikat yürütülerek cezalandırılmaları gelecekte suç işlemeye yönelecekler için caydırıcı bir işlev görecektir. Ayrıca AKP Hükümeti’nin ısrarlı barış girişimlerinin samimiyetini gösterecek olan diğer bir talebimiz de olayların başlangıcından sonuna kadar mülki amir ve kolluk güçlerinin gösterilerin çoğalmasına neden olan davranışlarıdır. Bu nedenlerle vali, emniyet müdürü ve polis şeflerinin derhal görevden alınmalarını talep ediyoruz. Barış isteğine karşı savaşta kandan beslenenler bilmeliler ki barış kazanacak. O zaman bize kaçacak delik aradılar diyenlere biz onların yaptığı gibi davranmayacağız. Barışın, özgürlüğün ve demokrasinin o sımsıcak kucaklamasıyla kucaklayacağız.”

Kaynak: Etkin Haber Ajansı

 

BİLGİLER
tarafından 24 Şubat 2013 - 12:04 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 319 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1