Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sinop için önemli adımlar atılıyor
“Sinop için önemli adımlar atılıyor”

 

23 Kasım 2019 Cumartesi, 15:00

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli programlara katılmak üzere Sinop’u ziyaret etti.

 

Sinop Valiliğinde basın açıklamasında bulunan Bakan Kurum, “şehrimiz için çok önemli olduğunu düşündüğümüz kararlar aldık” dedi.

 

Tarihi Sinop Kalesi surlarının önünü kapayan Sinop Belediye binası, İl Özel İdaresine ait Özakman İşhanı ile devamındaki iş yerleri Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatı ve desteğiyle yıkılıyor.

 

Bakan Kurum, Cuma Namazı çıkışında Tersane mevkisinden başlayarak, İskele mevkisi ve devamında Atatürk Caddesi ile Hükümet Meydanına kadar olan kısmı gezdi. Beraberindeki AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sinop Valisi Köksal Şakalar, Belediye Başkanı Barış Ayhan, AK Parti Sinop İl Başkanı Uğur Giresun ve ilgili kurum müdürleri ile birlikte alanda incelemelerde bulundu.

 

MELİA KASIM OTEL YERİ YEŞİL ALAN OLUYOR

Göz önünde göz veremi hale gelen eski Melia Kasım Oteli alanındaki sorunun çözümü için sahibi İş Adamı Osman Ör, valilik toplantı salonuna çağrıldı. Bakan Kurum, iş adamı Osman Örle söz konusu yer için görüşerek, eski Melia Kasım otelinin bulunduğu yerin yeşil alan olması hakkında gereğinin yapılmasını istedi.

 

ASKERİ GAZİNO MİLLET KIRAATHANESİ OLACAK

Öte yandan,  İl Jandarma Komutanlığının kullanımında olan tarihi askeri gazino binasının da millet kıraathanesi olması için İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Hakan Başakçı ile görüştü. Uğur Mumcu Meydanı yanındaki otopark alanının da, altı otopark üzerinin meydan olması ve Belediye Binasının yıkılması için Belediye Başkanı Barış Ayhan’dan gerekli çalışmaların yapılmasını isteyen Bakan Kurum, gereken desteği bakanlık tarafından vereceklerini söyledi.

 

ATATÜRK CADDESİNDE KÖKLÜ BİR DEĞİŞİM OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tersane ve Atatürk caddesinde yaptığı incelemeler sonrasında, Valilik toplantı salonunda yapılan toplantı ile, özellikle Atatürk caddesi ve Uğur Mumcu Meydanında köklü bir değişime gidilecek.

 

NİSİ GÖLETİNDE ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILACAK

Bakan Kurum,  Nisi Göletinde çevre düzenlemesi için bakanlık tarafından 1 Milyon liralık bir ödenek yapılacak.

 

HİÇ KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK

Sinop için tarihi bir karar aldıklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sinop’un tarihi alanlarını da ortaya çıkartacak, bir kentsel yenileme planının kararını aldıklarını söyledi. Kurum; “Bizi, kentsel dönüşüm projeleri anlamında heyecanlandıran, Sinop için çok önemli bir karar aldık. Bugün tarihi alanlarımızı da ortaya çıkartacak, bir kentsel yenileme planını ilan ediyoruz. Bu anlamda; iskele meydanından valiliğimizin bulunduğu alana kadar, içinde otel arsasının olduğu, yine açık otopark alanının olduğu, belediye hizmet binasının yıkılarak alanının meydan haline getirildiği, il özel idare İşhanı, il genel meclisi binasının yıkılarak meydan haine getirildiği bir plan hazırladık. O bölgede dükkanı olan vatandaşlarımızla da anlaşarak, onların da rızası çerçevesinde yaklaşık 11 bin metrekarelik alanı tarihi turizm aksı haline getirecek çok önemli bir düzenlemeyi yapıyoruz. İçinde jandarmamıza ait bir tescilli binamız var. Bu binamızı da halkımızın kullanımına açmak amacıyla bu millet kıraathanesi haline getireceğiz ve bu binayı da Sinoplu vatandaşlarımızın kullanımına sunmuş olacağız.  Bu projeye yarından itibaren başlıyoruz. Bu projenin yapılması için kira yardımı, taşınma yardımı, kamulaştırma dahil tüm ödenekleri bakanlığımız, toplu konut idaresi başkanlığı eliyle yapacak ve taşınma süreçlerinin bitmesine müteakip, önümüzdeki Ekim ayı başı itibariyle de bu meydan düzenlemesine girmek suretiyle inşallah 2020 yılına geldiğimizde o tarihi binaların gün yüzüne çıktığı, yine surlarımızın ortaya çıkarıldığı çok önemli bir alanı Sinop’umuza ve Türkiye’mize  kazandırmış olacağız” diye konuştu.

 

Kaynak: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 23 Kasım 2019 - 15:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 54 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1