Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sinop’a Yapılacak Nükleer Santral Protesto Edildi
Sinop’a yapılacak nükleer santral, Feshane’de devam eden “Sinop Tanıtım Günleri”nde protesto edildi.

 

15 Aralık 2014 Pazartesi 23:35

 

Sinop’a yapılacak nükleer santral, Feshane’de devam eden “Sinop Tanıtım Günleri”nde protesto edildi.

Sinop’a yapılacak nükleer santral, Feshane’de devam eden “Sinop Tanıtım Günleri”nde protesto edildi.

Küçükçekmece Sinoplular Derneği, İstanbul Nükleer Karşıtı Platform ve Sinop Nükleer Karşıtı Platform üyesi bir grup, “Sinop Tanıtım Günleri” etkinliğinin yapıldığı Feshane Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir araya geldi.

“Ne Sinop’ta ne Akkuyu’da ne Türkiye’de ne de dünyada nükleer santral istemiyoruz”, “Çernobil’in gölgesi üstümüzdeyken nükleer gölge etme başka ihsan istemez”, “Sinop Fukuşima, Akkuyu Çernobil olmasın” pankartı açan grup, “Nükleere inat, yaşasın hayat”, “Sinop Çernobil olmasın” sloganları attı.

“Sinop Tanıtım Günleri” kapsamında stant açmak isteyen gruba, polis izin vermedi.

Grup adına konuşan Küçükçekmece Sinoplular Derneği Başkanı Adnan Çakar, Türkiye’de nükleer santralin ilk adımının Akkuyu’da atıldığını ve buranın Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun jet hızıyla onaylandığını savundu.

Sinop’taki nükleer santralle ilgili çalışmaların da hızlandırıldığını anlatan Çakar, şunları kaydetti:

“Dünyaya baktığımızda trajikomik bir durumla karşı karşıyayız. Sanayi devi Almanya’nın, 2022 yılına kadar bütün nükleer santrallerini kapatma kararı aldığında dayandığı nokta olan yenilenebilir enerji kaynakları, bizden katbekat azdır. Buna rağmen bizim 60 kilometrekarelik alanda 225 bin ağaç keserek nükleer ada kurmamız her aklı başında insanda soru işareti yaratmaktadır. İnceburun Yarımadası’nın tamamı ormanlık alan olduğu göz önüne alındığında milyonlarca ağaç daha kesilecektir. Bu insanlar aynı zamanda Amerika’nın 1978 yılından beri nükleer santral siparişi vermemiş olmasını da sorgulamaktadır. Dünya 2000’li yıllara kadar 4 bin 500 santral yapmayı planladığı halde neden 443’ünden fazlasını yapmamıştır? Avrupa’da Finlandiya’da bir nükleer santralden başka göremezsiniz.”

Adnan Çakar, Sinoplular olarak Gerze’de termik santralin kurulmasına engel olduklarını, bu yöndeki çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Nükleer santrallerin iş imkanı üretmeyeceğini aktaran Çakar, “Bizi yalanlarıyla ikna edemeyecekler. Mücadelemizde geri adım atacak olanlar nükleer lobiler olacaktır. Son sözümüz mutlu kenti, mutsuz etmeyin. Mutluluğumuza gölge etmeyin. Sinop, Çernobil olmasın” diye konuştu. – Ankara

 

Kaynak: haberler.com

BİLGİLER
tarafından 15 Aralık 2014 - 23:03 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 169 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1