Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sinoplu Yatırımcıdan Ortak Deklerasyon
Sinop Ticaret ve Sanayi Odası’nda (STSO) toplanan yatırımcılar, ortak bir deklarasyon yayımlayarak, Sinop ile birlikte 49 ili kapsayan 5084 sayılı teşvik yasasının tekrar çıkartılmasını istedi.

 

13 Nisan 2013 Cumartesi 00:15

 

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası’nda (STSO) toplanan yatırımcılar, ortak bir deklarasyon yayımlayarak, Sinop ile birlikte 49 ili kapsayan 5084 sayılı teşvik yasasının tekrar çıkartılmasını istedi.

Uygulaması 31.12.2012 tariinde sona eren 5084 sayılı Yatırımları ve İstihdamı Teşvik Yasası’nın yatırımcı ve girişimci üzerindeki parasal etkileri gün geçtikçe daha da anlaşılıyor. Sinoplu bir çok sanayici işveren, işçi çıkartmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili STSO toplantı salonunda toplanan Sinoplu yatırımcılar, toplantı sonunda ortak bir deklarasyon yayımlayarak, teşviğin tekrar verilmesini istedi. Deklarasyonda milletvekillerine de seslenen yatırımcı ve işadamları ortak açıklamalarında şunları söyledi;“ Geçen ay Primlerimizi kredi ile ödedik, bu ay arabamızı satarak ödedik, önümüzdeki ayı kara kara düşünüyoruz. İstemiyoruz ama mecburen işçi çıkarmak zorunda kalıyoruz, hatta bazıları çıkarmaya başladılar bile, bu gidiş iyi gidiş değil hükümetimiz bize mutlaka bir çare bulmalı. 5084 sayılı yasa ya uzatılmalı veya geriye dönük olarak yenisi çıkarılmalı. Yoksa biz bu gidişle ne ülkemizin gelişmiş bölgeleriyle ne de yurtdışıyla rekabet edemeyiz. Bir iki ay içinde toplu kapanmalar başlayabilir. Şimdiden biz bunun önleminin alınmasını istiyoruz.

Milletvekillerimize sesleniyoruz. Diyoruz ki bu konuyu meclise götürün Sn. Çalışma bakanı Ekonomi Bakanı Maliye Bakanımıza da götürün. Sn. Başbakanımıza iletin. Bir an evvel çare bulunmasına katkı sağlayın. Yoksa kitlesel işçi çıkarmaları çok yakındır. Peşinden de iş yerlerinin kapanması kaçınılmazdır.

Bunun sonucu toplumsal ve sosyal maliyetler artacak şu ana kadar ki kazanımlar da elden gidebilecektir.

Bizler şu anda burada bulunanlar 2 bin 500 – 3 bin işçi çalıştırma kapasitesine sahibiz, bizim dışımızda olanlar da aynı sorunları yaşamakta olup, bu sorunun bir an evvel çözülmesi için gerekli yasal düzenlemelerin ivedilikle meclisten geçmesini talep edioruz”

Bu arada deklarasyona imza atan sanayiciler şunlar; Alpay İnşaat Ltd.Şti., As-gün Ltd.Şti., Atılganlar Ltd.Şti., Ayancık Gözde Pen Ltd.Şti., Ayyıldız Bisiklet Ltd.Şti., Bah-Cem Hipermarket Ltd.Şti., Bizim Konfeksyon Ltd.Şti., Çetinler Ağaç Ltd.Şti., Çevre İnşaat Ltd.Şti., Dalyan Su Ürünleri Ltd.Şti., Demircanlar Orman Ürünleri Ltd.Şti.,Ensa Tekstil Ltd.Şti., Erc Kozmetik Ltd.Şti., Günsan Pen, Heyamola Ltd.Şti., İstanbulluoğlu Ltd.Şti., Kayalar Ağaç Sanayi Ltd.Şti., Kaya-Pen Ltd.Şti., Mega Pen Ltd.Şti., Metropol Ltd.Şti., Moyteks Ltd.Şti., Mustafa Keklik, Nur Kimya Ltd.Şti., Örsan Tekstil Ltd.Şti., Özdemir Tekstil Ltd.Şti., Recep Özcan Ltd.Şti., Samsun Tekstil Ltd.Şti., Sinop Persan Ltd.Şti., Sinop Su Ürünleri Ltd.Şti., Sinop Ticaret ve Sanayi Odası, Türkeli Ahşap Ltd.Şti., Türkeli Şen Mobilya Ltd.Şti., Üstünay Tekstil Ltd.Şti.”

Sinop Sanayi Odası

Sinop Sanayi Odası 1

Kaynak: vitrinhaber.com

 

BİLGİLER
tarafından 13 Nisan 2013 - 00:18 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 514 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1