Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sinop’ta 1 Mayıs Coşkuyla Kutlandı
Sinop’ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı, kapsamında yürüyüş ve miting düzenlendi. Geniş güvenlik önlemleri altında kutlanan 1 Mayıs, olaysız bir şekilde geçti.

 

03 Mayıs 2014 Cumartesi 20:26

 

Sinop’ta ‘1 Mayıs Bayramı’ kutlamaları olaysız bir şekilde geçti.

‘1 Mayıs İşçi Bayramı’ kutlamaları olaysız bir şekilde geçti. Kutlamalarda polis, geniş güvenlik önlemleri aldı.

Eski Otogar mevkisinde toplanan DİSK, KESK ve TÜRKİŞ’e bağlı çeşitli sendikaların üyeleri, Tuzcular Caddesi üzerinden Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında işçiler hükümet aleyhinde çeşitli sloganlar attı. Polis tarafından Uğur Mumcu Meydanı girişinde oluşturulan arama noktasında, etkinliğe katılanların üst aramasını yaptı.

Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan işçiler, daha önce hayatını kaybeden emekçiler için sol yumruklarını havaya kaldırarak saygı duruşunda bulundu.

KESK adına Eğitim-Sen Sinop Şubesi Başkanı Hakan Eker konuşma gerçekleştirdi. Eker, “

Bu yıl 1 Mayıs, hakkındaki yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet, yağma ve talan suçlamalarına rağmen düzen güçlerinin desteğini arkasına alan siyasi iktidarın işçilere, kamu emekçilerine, Kürtlere, Alevilere, kadınlara ve gençlere karşı başlattığı çok yönlü saldırıların arttığı bir döneme denk gelmiş olması önemlidir.

Bugüne kadar attığı her adımda, sadece kendisi gibi düşünenler için demokrasi ve özgürlük talep eden, farklılıkları yok sayan, en temel demokratik talepleri bile aşırı şiddet uygulayarak bastırmaya çalışan siyasi iktidarın, kendine demokrat ve sahte özgürlükçü yüzü, bugün geniş toplum kesimleri tarafından daha net görünmeye başlamıştır.

Bugün işçi ve emekçilerin karşı karşıya bulunduğu sorunlar ile yıllardır ezilen, yok sayılan, ötekileştirilen halk kesimlerinin sorunları, barış ve özgürlük talepleri iç içe geçmiş durumdadır. 1 Mayıs bu anlamıyla dil, din, etnik kimlik ve inanç farklılığı gözetmeksizin bütün işçi ve emekçilerin ortak taleplerle birleştiği, birlikte mücadeleyi ilmek ilmek örmeye başladığı bir gün olmak zorundadır.

Sermaye ve onun sözcüsü olan AKP’nin haklarımıza yönelik saldırıları ekonomik, sosyal, siyasal ve ideolojik, olarak hayatın her alanında etkisini hissettirdiği bu dönemde, 1 Mayıs’ı tarihsel ve güncel anlamına uygun olarak kutlamak yeterli değildir. Bugün hepimiz, birlik, mücadele ve dayanışma duygularını 1 Mayıs sonrasında daha da ileriye taşımak sorumluluğu ile karşı karşıyayız.

Değerli Emekçi Arkadaşlarım,

Dünya çapında her geçen gün, işçi ve emekçilerin günlük yaşamına ve haklarına, işine, ekmeğine ve örgütlü mücadelesine karşı başlatılan yoğun saldırılar devam ediyor. Sermayenin saldırganlığına, iş cinayetlerin giderek artmasına, yeraltı ve yerüstü zenginliklerimizin özelleştirilmek istenmesine, çalışma ve yaşam koşullarımızın ağırlaşmasına, kentsel dönüşüm, HES’ler ve nükleer santraller ile yaşam alanlarımızın talan edilmesine karşı tek çıkış yolu, 1 Mayıs’ın 124 yıldır temel sloganı olan Birlik, Mücadele ve Dayanışma olmalıdır.

Bugün artık ülkede yaşayan herkes için yoksulluk, açlık, baskı ve zulüm düzeninin iktidarı haline gelen AKP Hükümetine ve onun savunucusu olduğu kapitalist sömürü ve soygun düzenine karşı her milletten, her inançtan işçi ve emekçiler; toprağını, suyunu, yaşam alanlarını savunan üretici köylüler; kadınlar ve gençler olarak; barış, adalet, eşitlik, özgürlük ve insanca yaşam için daha çok birleşmeye ve örgütlü mücadele tek çıkış yoludur.” dedi.

 

Konuşmaların ardından eğlence ve oyunlarla tören olaysız bir şekilde sona erdi.


Haberin FOTOĞRAFLARI için aşağıdaki resmi tıklayın.

[oqeygallery id=13]

 

Haber: Fatma ÖZEN

Kaynak: haber57.com.tr

Fotoğraflar: vitrinhaber.com

Müzik: Şükriye TUTKUN (Hakkı Reis – Anonim)

BİLGİLER
tarafından 03 Mayıs 2014 - 20:26 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 311 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1