Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sinop’ta 29 Ekim Coşkusu
Sinop’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94’üncü yıl dönümü kutlamaları yağmurlu havaya rağmen halkın da yoğun katılımıyla coşku içinde yapıldı.

 

30 Ekim 2017 Pazartesi, 14:00

 

Sinop’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94’üncü yıl dönümü kutlamaları yağmurlu havaya rağmen halkın da yoğun katılımıyla coşku içinde yapıldı.

 

Sinop’ta 29 Ekim kutlamaları Vali Hasan İpek’in makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Törenlere Sinop Valisi Hasan İpek, Sinop Ak Parti Milletvekili Nazım Maviş, Sinop CHP Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, protokol üyeleri, öğrenciler ve Sinoplu vatandaşlar katıldı.

 

 

Tebrikat töreninin ardından Vali İpek ve Belediye Başkanı Baki Ergül törenin yapıldığı İskele Caddesi Atatürk Anıtı önünde halkı selamlayarak Cumhuriyet Bayramlarını kutladı.

 

Kutlama törenine vatandaşların katılımı yoğun oldu. İstiklal Marşının okunmasının ardından Vali İpek günün anlam ve önemi hakkında konuşma yaptı.

 

 

Vali İpek konuşmasında özetle şunları söyledi;  “1. Dünya Savaşı’nın ardından yurdumuzun dört bir yanı iltilaf devletleri tarafından işgal edilmiş, milletimizin özgürlüğü elinden alınmıştır. Bu vahim durum karşısında Ulu Önder Atatürk vatanımızı düşmanlardan kurtarmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak, Milli Mücadeleyi başlatmıştır. Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeği ile tek vücut, tek yürek olan Türk Milleti tüm imkansızlıklara rağmen destansı bir mücadele ile vatan topraklarını düşmanlardan temizlemiş ve özgürlüğümüze kavuşturmuştur. Bu büyük mücadelenin ardından Türk milletinin karakteri ve geleneklerine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyet yeni Türk Devletinin yönetim biçimi olarak 29 Ekim 1923’te ilan edilmiştir. Tam bağımsızlık ve milli egemenliğe dayanan Cumhuriyet rejimi demokrasinin, özgürlüklerin, eşitliğin ve adaletin teminatıdır. Cumhuriyet rejiminde halktan daha büyük bir güç yoktur. Cumhuriyet Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizlere bırakılan en kıymetli ve en büyü mirastır dedi.

 

 

Vali İpek konuşmasının devamında; “Bugün ülkemiz büyük atılımlar gerçekleştirirken,  dünya politikasında ve ekonomisinde söz sahibi olan, sürekli büyüyen ve gelişen ülke konumundadır. Geçmişte olduğu gibi bugünde ülkemizin gelişmesinden ve güçlenmesinden rahatsız olan, ülkemizi bölmek ve yok etmek isteyen güç ve şer odakları hain eylemler gerçekleştirmektedirler. Bunların en büyüklerinden bir tanesi 15 Temmuz hain darbe girişimidir. Devletimizin içerisine sızmış fetö silahlı terör örgütü bizim tanklarımızla, helikopterlerimizle ve uçaklarımızla 250 vatandaşımızı şehit etmiş 2.193 vatandaşımızı yaralayarak, gazi olmalarına sebep olmuştur. Başta Sinoplu şehidimiz Ömer Can Açıkgöz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan Rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.

 

 

Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünde Karadeniz Sahil Yolu ile duble yoldan Samsun’a 1.5 saatte ulaşıyoruz. Üniversitemiz kuruldu ve 10 bin civarında öğrencimiz var. Devletine sonuna kadar bağlı, ülkemin en mutlu şehri Sinop olarak daha fazlasına layık olduğunuzu bilerek hizmetlerin daha da büyüklerini, Avrupa’nın 7. dünyanın 17. büyük ekonomisi haline gelen Türkiye Cumhuriyeti Devletimizden istemekteyiz ve beklemekteyiz. Sözlerime son verirken Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünde birlik ve beraberliğimizin en üst noktaya çıkmasını temenni eder. Hepinizin Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutlar sizleri sevgi ile kucaklar saygı ile selamlarım dedi.

 

Haber: A. Fatih Yılmaz

Kaynak: bizimkaradeniz.com.tr

BİLGİLER
tarafından 30 Ekim 2017 - 14:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 64 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1