Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sinop’ta Avukatlar Günü Kutlandı
Sinop’ta  “5 Nisan Avukatlar Günü” düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

 

05 Nisan 2019 Cuma, 18:00

 

Sinop’ta  “5 Nisan Avukatlar Günü” düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

 

Düzenlenen törene Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar Öksüz, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, CHP Sinop İl Başkanı Savaş İnan, Baro Başkanı Av. Hicran Kandemir, savcılar, hakimler ve davetliler katıldı.

 

Törende ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Baro Başkanı Av. Hicran Kandemir, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Sinop Barosu Başkanı Hicran Kandemir yaptı.

 

Kandemir yaptığı konuşmada avukatlık mesleğinin önemine vurgu yaparak; “Adalet, bir toplumun huzur ve barışının temelidir. Adaletin temini, adil bir yargılama ile mümkündür. Ve savunma adaletin olmazsa olmaz en önemli unsurlarındandır. Savunma hakkı, yurttaşın hak arama özgürlüğünün bir sonucudur. Temel hak ve özgürlüklerin en büyük güvencesi hak arama özgürlüğüdür. Bu özgürlüğün, olan savunma Hakkının da avukatlar aracılığıyla kullanıldığı malumdur. Bu nedenle Avukatlar 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 1. maddesinde belirtildiği üzere yargının kurucu unsuru olup, bağımsız savunmayı temsil ederler. Avukatlık yasasının 76. maddesi yasaların hiçbir mesleki örgütlenmeye vermediği hakkı biz avukatlara ve mesleki örgütümüz olan barolara vermiştir. Buna göre hukukun üstünlüğünü etkin kılmak, insan hakları kavramını korumak, geliştirmek biz avukatların baroların öncelikli temel görevidir. Mesleğimizin başlıca sorunlar sorunların daha da artmasına neden olan düzenlemelerle karşılaşmak çok düşündürücüdür. Bilinmelidir ki avukatlık mesleğine zarar veren düzenlemeler aslında vatandaşın savunma hakkının zarar görmesi sonucunu doğuracaktır. Taleplerimiz, mesleğimiz, meslektaşlarımız ve hakkını savunmakla yükümlü olduğumuz vatandaşlarımız adınadır. ı hepimizce bilinmektedir. Her yıl tekrar tekrar dile getirdiğimiz bu Bu nedenledir ki; fer geçen gün bir önceki günden daha iyi olmak zorundayız. Bunun için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Hepimizin temel bir gayesi var; Yargıcıyla, Savcısıyla, Avukatıyla, tüm Adliye personeli ile neticesi adalete ulaşan bir yargı hizmeti sunabilmek. Büyük Atatürk’ün kurduğu tam bağımsız, Türkiye Cumhuriyeti’nde, Cumhuriyetin temel ilkelerine, laik, sosyal, hukuk devletine, yargı bağımsızlığına, evrensel hukuk kurallarına, temel hak ve özgürlüklere olan inancımızla hukuk mücadelesine devam edeceğiz. Avukatlar, adaletin bekçisi, hukukun emekçisi, yargının kurucu unsurudur, Avukatlar, halkın yargıdaki gücü, hukukun üstünlüğünün garantisi, hukuk devletinin teminatıdır. Hukukun üstünlüğüne inanan, birey hak ve özgürlüklerinin savunulmasında, hakların korunmasında, hukukun üstünlüğünün var olmasında tüm gücüyle mücadele eden demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin güvencesi olan tüm meslektaşlarımın avukatlar haftasını şahsım ve yönetim kurulu adına kutluyor, herkese selam ve saygılarımı sunuyorum. “ dedi.

 

Yapılan konuşmanın ardından katılımcılar Sinop Baro Başkanlığı’nda düzenlenen kokteyle geçti.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 05 Nisan 2019 - 18:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 29 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1