Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sinop’ta olaylı toplantı
Sinop’ta yapımı planlanan Sinop Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi kapsamında ÇED Yönetmeliği’nin 9. Maddesi uyarınca, halkı bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

06 Şubat 2018 Salı, 20:00

 

 

Toplantı sırasında çevrecilerin salona alınmaması üzerine çıkan olaylarda 3 kişi gözaltına alınırken, yaşanan arbede esnasında CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’de darp edildi.

 

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) iştiraki EUAS International ICC tarafından, Türkiye’nin ikinci Nükleer Güç Santrali Sinop NGS Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kapsamında “Halkın Katılımı Toplantısı”  Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dranas Uygulama Oteli’nde yapıldı. Firma teknik ekibince projenin detayları hakkında yöre halkına genel bir sunum yapıldı, ardından halkın görüş, soru ve önerileri alındı.

 

PROJE MÜDÜRÜ SORULARI YANITLADI

Proje Müdürü Erman Yılar, soruları yanıtlarken santralin inşaat ve işletmesinde yörenin tüm hassasiyetlerinin dikkate alınacağını söyledi. Yılar, “İstihdamda yöre halkına öncelik verilecek ve hem inşaat hem de işletme aşamasında yöre halkı eğitilerek istihdam edilecek. Sinop Nükleer Santrali’nin yapımı aşamasında ve sonrasında yöredeki köylerin taşınması söz konusu değildir” dedi.

 

Santralin işletme aşamasında yaşanacak herhangi bir kaza durumunda yapılması gerekenler hakkındaki sorular üzerine Yılar, “Öncelikle kaza olmaması için her türlü önlemi alıyoruz. Fakat yine de herhangi bir kaza durumunda ne yapılması gerektiği üzerine çok detaylı çalışmalar yapıyoruz. Zaten bu konuda ulusal düzeyde AFAD tarafından çalışmalar yürütülüyor. Proje bazlı olarak her türlü acil eylem planlarımızı hazırlıyoruz ve en ufak bir kaza durumunda bile ne yapılacağı proje başlamadan çok daha önce belirlenmiş ve iletilmiş olacak” karşılığını verdi.

 

 

Toplantının moderatörlüğünü yapan Sinop Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oğuzhan Kurt da şu aşamada ÇED başvuru dosyasının sunulduğunu belirterek,  “Mahalle mahalle, ev ev dolaşarak projeyi anlatıp ÇED raporunu netleştirdikten sonra bütün kamuoyuna duyuracağız” ifadesini kullandı.

 

SALONDA İKİ KİŞİ GÖZALTI

Toplantı devam ettiği esnada salonda bulunan iki vatandaş, “Halkın katılımı toplantısına hoş geldiniz” anonsundan sonra,  “Hangi halk? Hepimizin sağlığıyla oynuyorsunuz” diye tepki gösterdi. Salonda bulunan güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen göstericiler gözaltına alındı. Bu arada, toplantı dolayısıyla Sinop Emniyet Müdürlüğüne Giresun, Ordu ve Tokat illerinden takviye olarak katılan yaklaşık 900 polis, geceden bu yana toplantının yapılacağı salon çevresi ve şehir merkezinde geniş güvenlik önlemi aldı.

 

ÇEVRECİLER TOPLANTIYA ALINMAMALARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Bu arada salon dışında bekleyen çevreciler, içeri alınmamalarına tepki gösterdi. CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, çevrecilerin içeri alınmamasına tepki göstererek kendileri de toplantıya katılmadı.

 

VALİLİK ÖNÜNDE OLAYLAR ÇIKTI

Salona giremeyen gruptakiler toplantı ardından eski otogar mevkisinde toplanarak valiliğe doğru yürüyüşe geçti. Sloganlar atarak Sakarya Caddesi üzerinden valilik binası önüne kadar yürüyen gruptakiler burada oluşturulan polis güvenlik noktasını aşmak istedi. Polisin zaman zaman biber gazıyla müdahale ettiği grup içerisinde bulunan bir kişi gözaltına alındı. Olaylar sırasında CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’de darp edildi. Olayı sert bir dille kınayan Barış Karadeniz, toplantıyı yok hükmünde kabul ettiklerini söyledi.

 

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Sinop NGS Projesi’nin ÇED başvuru dosyası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına 12 Ocak’ta sunulmuştu.

 

İnceleme ve değerlendirme sürecinin ardından Sinop NGS için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ÇED olumlu kararı verildiği takdirde, projenin karar verme sürecinde ilk aşama tamamlanmış olacak. Türkiye Atom Enerjisi Kurumunca saha lisansı ve sonrasında inşaat lisansı verilmesinin ardından proje hayata geçirilecek.

 

Sinop’ta, Japon-Fransız ortaklığıyla inşa edilecek Türkiye’nin ikinci nükleer santrali 4 bin 480 Megavat kurulu kapasiteye sahip olacak ve 4 reaktörden oluşacak. 20 milyar dolarlık santral projesinin ilk reaktörünün 2025 yılında devreye girmesi planlanıyor.

 

Kaynak: Vitrinhaber Gazetesi

BİLGİLER
tarafından 06 Şubat 2018 - 20:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 79 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1