Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sinop’ta Ürküten Tablo
İstatistikler Sinop’un, çocukların işlediği cinsel suçlar sıralamasında Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu ortaya çıkarttı.

 

23 Mayıs 2013 Perşembe 19:20

İstatistikler Sinop’un, çocukların işlediği cinsel suçlar sıralamasında Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu ortaya çıkarttı. Ürküten gerçek başta aileler olmak üzere, eğitimcilere ve toplumun her kesimine büyük görevler düştüğünü gösteriyor.

 

Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Uysal, “Sinop, çocukların işlediği cinsel suçlar sıralamasında Türkiye ortalamasının üzerinde. Türkiye ortalaması, cinsel suçlarda 3.01 iken Sinop’ta 4.59’dur” dedi.

 

Sinop İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi’nce ‘Mutlu Geleceğiniz için Doğruyu Seçin Projesi’ kapsamında velilere ve eğitimcilere yönelik ‘Çocukları Suça İten Nedenler ve Çözüm Önerileri’ adlı panel düzenledi.

 

Halk Eğitim Merkezi Konferans salonunda düzenlenen panele Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Uysal, 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kurtman Ersanlı, Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Tuncay Ayas ile İletişim Uzman Yardımcısı Haluk Hayati Ayhan konuşmacı olarak katıldı. Paneli, İl Emniyet Müdürü Şeref Aytekin, İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Akkurt, Sinop İl Emniyet Müdür Yardımcısı Rasim Çakır, İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Başkomiser Yüksel Bozkurt, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile çok sayıda öğrenci velisi ve eğitimciler izledi.

 

Programda konuşan Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Uysal Ceza, ‘hukuki açıdan suç ve çocuk’ konulu sunumunda çocukları suça iten etenler başta olmak üzere, çocuk suçlarının istetiki verilerini gözler önüne serdi. Büyüklere göre çocukların cezalarının kademeli olarak öngörüldüğünü dile getiren Ömer Uysal; “0-12 yaş grubunda ki çocuklara herhangi bir ceza verilmemektedir. Ancak diğelim ki çocuk hırsızlık yaptı, ceza vermiyoruz ama o çocuk yeterince ailesinden ilgi görmemişse, çocuğu ailesinden alıp devletin ilgili kurumlarına yerleştiriyoruz. 12-15 yaş arasında ki çocukların suç işlemesi halinde, işledikleri suçun hukuki bilincinde ise, diyelim ki ağırlaşmış müebbet cezasını gerektiren bir suç işledi ise, çocuklarımız büyüklerden farklı olarak 9 yıldan 10 yıla kadar cezalandırılıyor. Diğer suçlarda ise cezalar yarısına kadar uygulanıyor” dedi.

 

‘İlk sırada yaralama var’

Çocukların en çok işlediği suçlara bakıldığında ilk sırayı kasten yaralama suçunun aldığını dile getiren Başsavcı Uysal; “İkinci sırada mala karşı işlenen suçlar, üçüncü sırada cinsel suçlar, 4. sırada uyuşturucu kullanmak, 5. sırada ise terör örgütüne üye olmak ve propaganda yapmayı içeren siyasal suçlar yer almaktadır” diye konuştu.

 

Çocuk suçlarına bakıldığında Sinop’un Türkiye’de 20. sırada yer aldığını belirten Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Uysal, cinsel çocuk suçlarında ise Sinop’un ortalamanın üzerinde olduğunu kaydetti. Uysal; “Sinop, 2010 yılı itibariyle Türkiye’de çocukların işlediği suçlar bakımından 20. sıradadır. Şahsa karşı işlenen suçlarda ise yine 2010 yılı itibariyle iller arasında Sinop 4. sırada, cinsel suçlar sıralamasında ise Türkiye ortalamasının üzerindedir. Türkiye ortalaması, cinsel suçlarda 3.01 iken Sinop’ta 4.59’dur” ifadelerini kullandı.

 

 Kaynak: vitrinhaber.com

BİLGİLER
tarafından 23 Mayıs 2013 - 19:30 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 304 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1