Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sinop’ta vekillerin araçları yağmalandı.

HDK heyetinin bulunduğu bina etrafına toplanan grup, milletvekillerinin araçlarını tahrip ederek içindeki eşyaları yağmaladı. Polisin yaşananlara kayıtsız kalması karşısında vekiller polise tepki gösterdi.

 

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) Karadeniz’deki temasları kapsamında sabah saatlerinde Sinop’a gelen ve aralarında milletvekillerinin de bulunduğu heyet, Sinop Öğretmenevi binasında basın ile biraraya geldi.

 

BDP İstanbul Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün içerisinde yer aldığı HDK heyetinin, bulunduğu Sinop Öğretmenevi binasının önünde toplanan grup binaya girmeye çalıştı, heyetin araçlarını tahrip edip yağmaladı.

 

Polisin önce müdahale etmediği ırkçı grubun sayısı her geçen dakika artarken, bu grubun günler öncesinden “Sinop Gençlik Platformu” adı altında sosyal medya siteleri üzerinden örgütlendiği öğrenildi.

 

Öğretmenevi’nin etrafında çok sayıda okul bulunduğu ve bu okullardan getirilen ilköğretim ve lise öğrencilerinin bina önünde bekletildiği görüldü.

 

Sayısı 100’ü aşan grup ile Öğretmenevi binası arasına çevik kuvvet polisleri tarafından barikat kurulurken, saldırgan gruptan birkaç kişinin binanın mutfak girişinden içeri girmeye çalıştı. Polisler söz konusu kişileri engelledi.


“Güvenliğimizi almayacaksanız biz kendi güvenliğimizi alırız

HDK heyetinin Öğretmenevi’ndeki bekleyişi devam ederken, milletvekillerinin emniyet yetkilileri ile yaptığı görüşmelerden de şu ana kadar sonuç çıkmadı. BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, görüştüğü bir emniyet amirine, “Bizim tarihimizde daha önce böyle olaylar olmuştu. Bunun hesabını veremezsiniz. Güvenliğimizi almayacaksanız biz kendi güvenliğimizi alırız” dedi. Önder grup içerisinden kendisine hakaret eden bir kişinin sivil polis olduğunu söyleyerek, emniyet amirine tepki gösterdi.

 

Sabah saatlerinden bu yana binanın etrafından dağılmayan gruba polisin hiç bir müdahalede bulunmaması dikkat çekerken, grup içinde yer alanlar birkaç kişi binanın girişine Türk bayrağı astı.

 

Kürkçü: Halka barış sürecini anlatacağı

Sabah saatlerinde Öğretmenevi’nde basın toplantısı yapan HDK heyeti, Karadeniz bölgesine gezilerinin amacına ilişkin bilgi verdi.

 

Toplantıda konuşan Ertuğrul Kürkçü, Karadeniz’de HDK bileşenleri ile görüşerek, barış ve çözüme ilişkin fikirlerini alacaklarını ifade etti.

 

Gezinin önceden planlandığını; ancak bu sürece denk geldiğini belirten Kürkçü, barış sürecini halka anlatacaklarını dile getirdi. Çatışmanın son bulması için halklarla temas halinde olduklarını dile getiren Kürkçü, Kürt sorununun çözümü için halk ile biraraya geleceklerini ve bu konuyu tartışacaklarını ifade etti.

 

Önder: Kulaklarımızla değil kalplerimizle dinlersek anlayabiliriz

Ardından söz alan Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise, yaşanan savaşın en büyük mağdurunun Karadeniz halkı olduğunu ifade etti. Savaşın bitmesi için hiçbir zaman olmadığı kadar halkta barış isteği oluştuğunu belirten Önder, “Yumrukları sıkarak tokalaşamayız. Ancak bu ellerin yumuşaması gerekiyor. Birbirimizi kulaklarımızla değil, kalplerimizle dinlersek birbirimizi anlayabiliriz. Sosyalist hareketin en önemli deneyimleri Karadeniz’de olmuştur. Bunu kendi açımızdan borç olarak biliyoruz. Bunun için Karadeniz’deyiz” dedi.

 

HDK programına devam edecek

Gerginlik üzerine durum değerlendirmesi yapan HDK heyeti, programlarını devam ettirme kararı aldı. HDK’liler, Sinop’ta halk toplantısı gerçekleştirdikten sonra nükleer santral yapılması planlanan Gerze ilçesine geçecek ve bölge halkı ile birlikte basın açıklaması yapacak.


Kaynak: imc-tv.com

 

Sinop’ta vekillerin araçları yağmalandı ile imctv

BİLGİLER
tarafından 18 Şubat 2013 - 23:34 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 308 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1