Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sinop’un İki Mahalesi Samsun’a Bağlandı
Sinop’un Dikmen ilçesine bağlı Karaağaç köyünün Kösedağ ve Çobanoğlu mahalleleri, Samsun’un Yakakent ilçesi Gündüzlü köyüne bağlandı.

 

15 Mart 2013 Cuma 01:00

 

 

Sinop’un Dikmen ilçesine bağlı Karaağaç köyünün Kösedağ ve Çobanoğlu mahalleleri, Samsun’un Yakakent ilçesi Gündüzlü köyüne bağlandı. Samsun İl İdare Kurulu’nda alınan karar, İl Genel Meclisi tarafından da kabul edildi.

Samsun İl Genel Meclisi Mart ayı ikinci birleşim toplantısı, Mustafa Karakurt’un başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda ilk olarak Sinop’un Dikmen ilçesi merkez Karaağaç Köyü Kösedağ ve Çobanoğlu mahallelerinin, Samsun İl İdare Kurulu’nda alınan kararla bu ilin Yakakent ilçesi Gündüzlü köyüne bağlanmasını öngören teklif değerlendirildi.

Teklif hakkında bilgi veren AK Parti İl Genel Meclisi üyesi Kaşif Aksoy, “Söz konusu mahallelerin Samsun’un Yakakent ilçesine bağlanması yönünde yapılan halk oylamasında 38 seçmenden 31’inin ‘evet’ oyu verdiği, ekonomik, sosyal ve ulaşım anlamında köylülerin sıkıntı çektiği belirtilmiştir. Samsun İl İdare Kurulu kararı doğrultusunda Sinop ili Dikmen ilçesi merkeze bağlı Karaağaç köyü Kösedağ ve Çobanoğlu mahalelerinin ana köyden ayrılarak, ilimiz Yakakent ilçesi Gündüzlü köyüne bağlanması coğrafi konum, iktisadi şartlar ve kamu hizmetlerinin gerekleri bakımdan uygun görülmüştür.” dedi. İl Genel Meclisi’nde oylamaya sunulan teklif oy birliği ile kabul edildi.

“SAMSUN’UN BRÜKSEL’DE LOBİ YAPMA ŞANSI VAR”

Toplantının gündem dışı görüşmelerinde ise daha önce alınan İl Özel İdaresi’nin Avrupa Bölgeler Komitesi üyeliğinin iptal edilmesini öngören teklifin yürürlükten kaldırılması teklifi görüşüldü. Teklifle ilgili söz alan İl Özel İdaresi Ar-Ge Daire Başkanı Abdullah Gök, “Ar-Ge Dairesi olarak lojistik köy projesini yazdık ve müzakere sürecini yönetiyoruz. Samsun – Sivas Demiryolu Hattı çalışmaları ciddi boyutlara ulaştı. 2014’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir program açıyor. O programın altyapı çalışmasını oluşturuyoruz. Son derece yoğun bir şekilde Brüksel’den hibe talebimiz var. Lobi oluşturulması yönünde alınacak karar olumlu olacaktır. Halen üyeliğimiz devam ediyor. Brüksel’de lobi yapma şansımız olabilir.” diye konuştu.


Kaynak: aktifhaber.com

BİLGİLER
tarafından 15 Mart 2013 - 01:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 361 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1