Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Son Anda Dolandırılmaktan Kurtuldu.

Sinop’ta bir şahsı telefonla arayarak kendini savcı olarak tanıtan şahsa bin 450 TL para yatıran vatandaş, tekrar para yatırmaya gittiği ATM önünde polis tarafından, durdurulup son anda dolandırılmaktan kurtuldu.

 


Edinilen bilgiye göre; Olay il merkezinde meydana geldi. Dolandırıcılar ilk olarak il merkezinde ikamet eden   O.S.’ye ait ev telefonunu arayarak kendisini polis olarak tanıtan bir şahıs evde bulunan eşine “O.S.’nin evi mi? ” diye sordu. “şahsın evde olmadığını öğrenen dolandırıcılar  ” O.S’nin cep telefon numarasını, kredi kartı kullanıp kullanmadığını ve hangi bankalarda hesabının olduğunu sorarak istediği bilgileri aldıktan sonra telefonu kapattı. 


Ardından O.S. isimli şahıs kendisini cep telefonundan arayan ve kendini polis olarak tanıtan bir kişinin “Sizinle Savcımız Mustafa Bey görüşecek” dedikten sonra kendini Savcı Mustafa bey diye tanıtan şahısla görüşmeye başladı. 


Bir dolandırıcılık çetesinin peşinde olduklarını ve bu çetenin O.S’ye ait hesaptan yurt dışına para havalesi gerçekleştirdiğini söyleyen sahte savcı, O.S’ye bankaya gitmesi gerektiğini, kendisini MOBESE kameralarından da takip edeceklerini hesap hareketliyle çete üyelerini para havale edecekleri esnasında yakalamak istediklerini bunun için ATM den para havale edilmesi gerektiğini,  söyledi. 


Kendini savcı olarak tanıtan şahsın verdiği farklı bir cep telefonuna ATM’den cebe havale yöntemiyle 290 TL’lik 5 ayrı işlem yapmak suretiyle bin 450 TL havale eden O.S’nin ATM önündeki telaşlı hareketleri o sırada olay yerinden devreyi görevi için geçen Sinop İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı güven timlerinin dikkatini çekti. 


O.S’nin dolandırılmış olabileceğini düşünün güven timleri polis tanıtım kartlarını göstererek, durumundan şüphelendikleri ve dolandırılıyor olabileceğini tahmin ettikleri O.S’ye, telefonla görüştüğü şahsı tanıyıp tanımadığını sordu. Şahsı tanımadığını ancak telefondaki kişinin kendisinin savcı olduğunu ve vermiş olduğu cep telefonuna para havalesi yapması gerektiğini söylemesi üzerine güven timleri tarafından olaya müdahale edildi. Daha sonra Bin 450 TL’nin dolandırıcılar tarafından çekilmeden bloke edilirken, O.S’nin yatırmakta olduğu 550 TL parayı işlem yapılmadan engellemek suretiyle toplamda 2 bin TL para, karşı taraftaki şahısların eline geçmeden ekiplerin yerinde ve zamanında müdahalesiyle dolandırıcılık olayı gerçekleşmeden önlendi. 


Öte yandan 2012 yılı içerisinde Sinop il emniyet müdürlüğü Güven Timleri tarafından, yerinde ve zamanında yapılan müdahaleler sonucunda toplamda 56 vatandaşın yaklaşık 285.000 TL tutarında transfer yapmaları engellendiği öğrenildi.

 

Haber: Songül Korkmaz
Kaynak: haber57.com.tr
BİLGİLER
tarafından 10 Şubat 2013 - 14:30 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 367 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1