Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Tenekeli Müzisyen
Sinop’un yerel sanatçısı Kemal Balcı Sinop’ta bilinen adıyla  ‘’Magari Kemal ‘’ yapılan organizasyon ve düğünlerin aranan yüzü oluyor.

 

28 Kasım 2017 Salı, 01:00

 

Sinop’un yerel sanatçısı Kemal Balcı Sinop’ta bilinen adıyla  ‘’Magari Kemal ‘’ yapılan organizasyon ve düğünlerin aranan yüzü oluyor. Sinop Belediye Konservatuvarı Belediye Bandosu‘ndan emekli olan Kemal Balcı mesleğine düğünlerde çalgıcılık yaparak devam ediyor. Kendi uyarladığı Gürcü besteleri ve şarkılarla düğünlerde oldukça beğeni topluyor.

 

Bağlama çalmaya köyde çobanlık yaparken heves ettiğini söyleyen Balcı ;‘’ Köyde düğünlerimiz olurdu ben de bir gün koyun güderken koyunları bırakıp düğüne gittim. Ali ağabeyiğimiz vardı elinde bir şey var ses çıkarıyor, ellerini ileri geri oynatıyor.  Demek ki saz dedikleri bu dedim. O gün bugündür bu saza heves ettim, ben de çalarım dedim. Evin önünde eski bir tahtayı kestim üzerine teller bağladım çalmaya çalıştım. Her gün üstüne gittim öğrenmek için çabaladım. Yaşımız geçtikçe daha da öğrendik daha ileri taşıdık.  Mızıkayla çalınan Gürcü şarkısını bağlamayla çaldım kendime göre uyarladım, çok sevildi. Gürcü horonu çalarken ‘’MagariMagari’’ dedim o günden bu yana adımız ‘’Magari Kemal ‘’ oldu. Vatandaşlar çok seviyor, ben de gurur duyuyorum ‘’ dedi.

 

 

Kaynak: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 28 Kasım 2017 - 01:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 142 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1