Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Toprağı Kazdıkça ‘Tarih’ Çıkıyor!
Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün ihale ettiği Sinop yol aksinden Dikmen aralığındaki yol inşaatında, Cengiz İnşaat’ın çalışmaları sırasında 16 Mart 2015 tarihinde mezar tonozlarına ve bir yapı kalıntısına rastlandı.

 

27 Mart 2015 Cuma 23:30

 

Bizimkaradeniz Gazetesi haber ekibi olarak dün bu bölgeye giderek çalışmaları görüntüledik.

Konuyla İlgili bilgi aldığımız Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun; Dikmen İlçemiz sınırları içerisinde yapılan yol çalışmaları sırasında mezar tonozlarına ve bir yapı kalıntısına rastlandı. İnşaat çalışmaları durduruldu ve bize haber verildi. Bizde hemen bölgeye ekip sevk ettik. Yapılan ilk tespitlere göre burada bir mezar kalıntılarının, mezar tonozlarının olduğu ve tanımlanamayan bir kilise kalıntısının olabileceği konusunda şüpheler var dedi.

Bir yapı topluluğunun temellerinin bulunduğunu söyleyen Tosun, bu aşamada hemen yol çalışmasını durdurduk ve yolun devamında çalışmanın devamını istedik. Yol çalışmasını da çok fazla sekteye vurmasını istemiyoruz. Cuma günü suratla Bakanlığımıza ulaştık, Bakanlığımızdan aldığımız emirle bugün bölgeye ekiplerimizi sevk ettik ve çalışmalara başladık. En kısa sürede sonuç aldıktan sonra durumu Anıtlar Kurulu’na ileteceğiz. Anıtlar Kurulu’ndan çıkacak kararlar doğrultusunda da yol eksenimi değişecek yoksa biz kalıntılarımı taşıyacağız bu konuya kurul karar verecek.” Dedi. Henüz tarihlendirilmiş ve tanımlanmış bir kültür varlığından söz edemiyoruz diyen Tosun; Ancak bu kazı çalışmalarından sonra bunları söyleyebileceğiz. İlk belirlemelere göre kalıntıların Roma Dönemine ait olduğunu düşünüyoruz dedi.

 

Haber: A. Fatih YILMAZ

Kaynak: haber.bizimkaradeniz.com.tr

BİLGİLER
tarafından 27 Mart 2015 - 23:30 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 75 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1