Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Tosun “Diyojen Sinop’un Bir Marka Değeridir”
Sinop İl Kültür Turizm Müdürü Hikmet Tosun UNESCO tarafından Sinop’ta önümüzdeki Nisan, Mayıs aylarında “Diyojen Felsefe Kongresi” düzenleneceğini açıkladı. Dünyanın birçok bilim adamı Sinop’a gelerek ünlü filozof Diyojen’i anlatacak.

 

Diyoje’nin yeterince tanınmadığını söyleyen Tosun: “Diyojen’ni biz çok fazla tanımıyoruz tanınması noktasında Unesco ilimizde Sinop Valiliği ve Sinop Üniversitesi ile beraber önümüzde ki Nisan Ve Mayıs aylarında ilimizde bir “Diyojen Felsefe Kongresi” düzenlemeyi planlıyor. Dünyanın bir çok bilim adamı Sinop’a gelerek Diyojen’i anlatacak.” Dedi.

Diyojen’in heykelinin dikilmesinin Sinop’un tanıtıma çok katkı sağladığını belirten Tosun :” M.Ö. 411’de Sinop’ta doğan ve tarihte ‘Sinoplu Diyojen’ olarak tanınan filozof Diyogenes (Diyojen) Sinop’un uluslararası arenada tanıtılmasında en önemli bir faktördür.

Kentler kendi değerleriyle eski kültürleriyle anılırlar. Dünyanın neresine giderseniz gidin, firmalar bile kendilerinin marka değerlerini anlatırken, tarihleriyle beraber anlatırlar.

O yüzden Diyojen de Sinop’un bir marka değeridir. Uluslararası arenada Sinop’un tanıtılmasında en önemli faktördür. Diyojen (Diogenes), M.Ö. 412 – M.Ö. 320 yılları arasında yaşamış olan ve kendine yetme ile sadelik ilkelerine dayanan Kinik yaşam biçiminin öncülerinden Sinoplu çileci düşünürdür. Diyojen Hıristiyanlığın ve İslamiyet’in olmadığı bir dönemde yani antik dönem de yaşamıştır.Dolayısıyla kendisini doğaya maal etmiş

doğaya bağışlamış, doğadan geldik

doğaya döneceğiz

felsefesini işlemiştir ve 25 yaşında

Sinop’tan sürgüne gönderilmiştir.” Dedi.

 

Haber: Songül Korkmaz

Kaynak: haber57.com.tr

BİLGİLER
tarafından 25 Şubat 2013 - 23:50 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 268 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1