Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Türkiye Barolar Birliğinden Nükleer Santrale Karşı Uluslararası Çağrı
Sinop’ta kurulacak nükleer santralin yol açabileceği çevre sorunlarına karşı dayanışma çağrısında bulunan Türkiye Barolar Birliği’ne uluslararası hukuk platformlarından cevap geldi: Aynı kaygıları taşıyoruz.

 

15 Kasım 2015 Pazar 16:43

 

Sinop’ta kurulacak nükleer santralin yol açabileceği çevre sorunlarına karşı dayanışma çağrısında bulunan Türkiye Barolar Birliği’ne uluslararası hukuk platformlarından cevap geldi: Aynı kaygıları taşıyoruz.

Türkiye’deki ikinci nükleer santralin Sinop’ta yapımını öngören uluslararası anlaşmanın Nisan ayında yürürlüğe girmesi üzerine Türkiye Barolar Birliği, çevre ülkelerin ve Japonya’nın barolar birliklerine birer mektup göndererek nükleer tehdidine karşı dayanışma çağrısında bulunmuştu. TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu imzalı mektupta, nükleer santrallerin Türkiye ve bölgesinin geleceği için büyük tehdit oluşturduğuna dikkat çekilerek, “Türkiye, enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacak kapasiteye fazlasıyla sahiptir” görüşü dile getirilmişti. Mektupta ayrıca, nükleer santralin yapımını öngören uluslararası anlaşmaya karşı yargı yolunun kapalı olduğu hatırlatılmış ve Sinop’ta bir çevre felaketinin yaşanmaması için hukuksal zeminde yürütülecek bir iş birliği çağrısı yapılmıştı.

 

BULGARİSTAN: KOMŞU ÜLKE OLARAK ENDİŞELİYİZ

TBB’nin çağrısına uluslararası hukuk platformlarından cevap gecikmedi. Bulgaristan Barolar Birliği tarafından gönderilen destek mektubunda, Çernobil faciası dolayısıyla Bulgaristan halkının nükleer santral kurulması fikrine kati bir şekilde karşı çıkıldığı belirtilerek, “Komşu ülke olarak, muhtemel bir nükleer kazadan biz de endişe duymaktayız” denildi.

 

GÜRCİSTAN: TÜM KARDENİZİ ETKİLER

Gürcistan Barolar Birliği de gönderdiği mektupta, Sinop’taki bir nükleer santralin Karadeniz Bölgesi’ndeki tüm ülkelerin çevre güvenliğini tehdit ettiğine dikkat çekerek santral yapımını kınadıklarını açıkladı.

 

JAPONYA: ENDİŞELERİNİZİ ÇOK İYİ ANLIYORUZ

Türkiye Barolar Birliği’nin dayanışma çağrısına en kritik cevap ise Sinop’ta kurulacak nükleer santralin yapımını üstlenen Japonya’dan geldi. Gönderdikleri mektupta Türkiye’nin endişelerini çok iyi anladıklarını ifade eden Japonya Barolar Birliği, 2011 yılında meydana gelen depremden sonra Japonya’nın nükleer enerji santralleri ihracatına ilişkin politikasını derhal askıya alması konusunda Japon Hükümetine çağrıda bulundukları bilgisini vererek, Türkiye Barolar Birliği ile hukuki zeminde dayanışmaya açık oldukları mesajını verdiler.

 

Türkiye Barolar Birliği’nin Diğer Ülkelere Destek Çağrısı

 

Kaynak: barobirlik.org.tr

BİLGİLER
tarafından 15 Kasım 2015 - 16:43 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 41 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1