Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Türkiye’nin İlk Araştırma Gemisi Battı!
Türkiye’nin ilk Yerli Araştırma Gemisi Sinop’lu vatandaşların gözüne battı!

 

Türkiye’nin ilk Yerli Araştırma Gemisi Sinop’lu vatandaşların gözüne battı!

Sinop Üniversitesi’nce bilimsel çalışmalarında kullanılmak üzere denize indirilen ve Türkiye’nin ilk yerli gemisi olma özelliğine sahip “Seydi Ali Reis’ teknesi araştırmalarda kullanılacak gerekli ekipmanları olmadığı için yaklaşık 8 aydır limanda bekliyor. Sinop Üniversitesi’nce bilimsel çalışmalarında kullanılmak üzere denize indirilen ve Türkiye’nin ilk yerli gemisi olma özelliğine sahip “Seydi Ali Reis’ teknesi araştırmalarda kullanılacak gerekli ekipmanları olmadığı için yaklaşık 8 aydır limanda bekliyor.

3 milyon 325 bin liraya mal olan ‘Seydi Ali Reis’ gemisi, geçen eylül ayında Sinop’un Türkeli ilçesinde düzenlenen görkemli bir törenle denize indirilmişti.

22.2 metre uzunluğunda, 135 gros ton ağırlığında ve 7 buçuk metre genişliğinde olan gemide, laboratuarlar bulunuyor.

Araştırmalarda kullanılacak ekipmanların temini için ihale aşamasında olduklarını belirten Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, “Biz gemiyi suya indirdik ama geminin su ürünleri, balıkçılık, kirlilik, sismik, biyolojik araştırmalarında kullanılabilecek teknik donanımlarının hepsi henüz tam değil.

Gemimizin hem karasularımızda hem de uluslar arası sularda araştırmalar yapabilmemiz için bir takım gelişmiş teknik donanıma sahip cihazların alınması için süreci başlattık.

Tam teşekküllü bir araştırma yapabilmek için gerekli cihazların alım safhasında olduğu için araştırma yapamıyoruz.

Şu anda açık denizde araştırma yapabilecek vinç sistemiyle atılan ve 600 metre derginliğe kadar deniz sularının yapısını denizdeki canlıların yapısını gözlemleyecek cihazlarımız henüz yok.

Bu cihazların alımı için ihale aşamasındayız bu cihazlar yurt dışından gelecek. Tabi Sadece Cihazları almak yeterli değil akademisyen arkadaşlarımızın da proje üretmeleri lazım. ” İnşallah bu araştırmalarda kullanılan gerekli ekipmanları aldığımızda ve akademisyen arkadaşlarımız da bu konuda proje yaptıkları taktirde yaklaşık 6 ay sonra araştırmalarımıza başlayacağız. ” dedi. Ayrıca kamu kurumlarının Karadeniz’de yaptıkları kirlilik izleme çalışmaları konusunda hizmet alımlarına adayız dedi.

Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, “Biz gemiyi suya indirdik ama geminin su ürünleri, balıkçılık, kirlilik, sismik, biyolojik araştırmalarında kullanılabilecek teknik donanımlarının hepsi henüz tam değil.

Haber: Songül Korkmaz

Kaynak: haber57.com.tr
BİLGİLER
tarafından 03 Mayıs 2013 - 21:59 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 477 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1