Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Uydu Fırlatma Üssü Sinop’a Kuruluyor
Başbakan Erdoğan’ın Göktürk uydusunun Çin’den gönderilmesi ardından verdiği “Türkiye’nin uydu fırlatma üssünün kurulması” talimatı için yer olarak Sinop saptandı.

 

23 Ekim 2013 Çarşamba 20:15

 

Uzay yolu Sinop’tan geçecek. Türkiye uzay teknolojisi için atılımlarına bir yenisini daha ekliyor. AKŞAM’ın edindiği bilgilere göre, Başbakan Erdoğan’ın Göktürk-2 uydusunun Çin’den fırlatılmasının ardından verdiği talimat kapsamında çalışmaları sürdürülen “uydu fırlatma üssü”nün yeri netleşti. Bu doğrultuda yoğunluklu olarak Datça ve Sinop üzerinde durulurken, teknik gereklilikler nedeniyle Sinop’ta karar kılındığı vurgulandı. Uydu fırlatma işleminin yapılacağı bu iki noktada bölgenin 15-20 kilometrelik alanın düz olması ve yerleşim birimlerinden uzak olması nedeniyle öne çıktı. Yapılan son değerlendirmelerin ardından ise, Ege’nin daha hareketli bir bölge olması nedeniyle Sinop’ta karar kılındığı belirtildi. Bu doğrultuda, füze fırlatıldıktan sonra ilk motor Karadeniz’e düşecek. Böylece olası bir kazanın da önüne geçilmiş olacak.


Ulaşım Olanakları Önemli

Uydunun taşınması için yakın bölgede havalimanı, demiryolu bağlantısı veya büyük liman olması fırlatma operasyonlarının daha kolay yapılmasını sağlıyor. Bu nedenle de Sinop’un tercih edildiği belirtiliyor.

 

Haber: Mahmut GÜRER – Ankara
Kaynak: vitrinhaber.com

 

BİLGİLER
tarafından 23 Ekim 2013 - 20:13 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 271 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1