Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Yağışta Mayıs Bereketi
Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, Mayıs ayı yağışlarında Orta Karadeniz’de artış kaydedildiğini söyledi.

 

27 Mayıs 2014 Salı 20:45

 

Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, Mayıs ayı yağışlarında Orta Karadeniz’de artış kaydedildiğini söyledi.

 

Murat Asar yaptığı açıklamada, “Mayıs ayı yağışlarında Orta Karadeniz’de artış kaydedildi. Bitkinin suya en çok ihtiyaç duyduğu ve gelişme gösterdiği bahar dönemi Mayıs ayında yağışların artması, su yılının başından bu yana yaşanan yağış azlığı etkisinin azalması ve tarımsal açıdan olumlu bir gelişmedir” dedi.

 

“Şu ana kadar bölge Mayıs yağışlarında ortalama yüzde 22.3 artış kaydedildi” diyen Asar, şu bilgileri verdi: “Yağışta en fazla artış Kastamonu yüzde 103 olarak gerçekleşti. Diğer merkezlerde ise Cide yüzde 75, Merzifon yüzde 68, Amasya yüzde 60, Devrekani yüzde 49, Osmancık yüzde 46, Çorum yüzde 42, Ordu yüzde 20 ve İnebolu yüzde 14 civarında artış kaydedildi. Aynı dönemde, Samsun ve Bafra normali civarında yağış alırken, Sinop, Tokat, Ünye, Bozkurt, Turhal’da ise düşüş yaşandı. Yine bölgede şu ana kadar Mayıs ayı ortalama 8 gün yağışlı geçerken, en fazla 19 gün ile Kastamonu, Ordu’da 16 gün, Çorum, İnebolu ve Ünye’de 13 gün yağışlı geçti.”

 

Yağışların Çarşamba akşam saatlerinden itibaren bölgeyi terk etmesinin beklendiğini ifade eden Murat Asar, şunları kaydetti: “Ortalama olarak kaydedilen yüzde 22,3 artışın, Mayıs ayının son haftasında beklenen yağışlarla birlikte bir miktar daha yükselmesi beklenmektedir. Yapılan son tahminlere göre; bölgemiz; merkezi Doğu Karadeniz’in kuzeyinde yer alan alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephesel sistem ile atmosferin üst tabakalarındaki soğuk havanın etkisi altındadır. Bu sebeple Samsun ve Orta Karadeniz Bölgemizde aralıklarla sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülmektedir. Bu yağışların Çarşamba akşam saatlerine kadar aralıklarla devam etmesi, akşam saatlerinden itibaren bölgemizi terk etmesi bekleniyor. Ancak Orta Akdeniz üzerinden gelecek olan yeni bir yağışlı sistemin, Perşembe akşam saatlerinden itibaren öncelikle bölgemizin batı kesimlerini, Cuma gününden itibaren ise tamamını etkisi altına alması bekleniyor. Yeni yağışlı sistemin ise önümüzdeki hafta ortasına kadar etkili olacağı tahmin ediliyor. Mayıs ayı sonu itibari ile mevsim normallerinde seyreden hava sıcaklıklarının Salı ve Çarşamba günü batı kesimlerde, Perşembe günü ise doğu kesimlerde kademeli olarak 4 ila 6 derece artarak mevsim normallerinin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.”

 

Bölgede beklenen bu haftanın en yüksek sıcaklıkları şöyle: Samsun-Sinop ve Ordu 26°C, Kastamonu 27°C, Çorum 28°C, Tokat 30°C, Amasya 33°C.

 

Kaynak: vitrinhaber.com

 

BİLGİLER
tarafından 27 Mayıs 2014 - 20:45 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 216 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1