Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Yeni Yüzüyle Hizmete Açıldı
Sinop’ta, 653 yıllık olan Osmanlı-Rus savaşları sırasında Rus donanmasının saldırılarını önlemek amacıyla yapılan Paşa Tabyaları, yeni yüzüyle düzenlenen törenle hizmete açıldı.

 

10 Temmuz 2014 Cuma 19:28

 

Sinop’ta, 653 yıllık olan Osmanlı-Rus savaşları sırasında Rus donanmasının saldırılarını önlemek amacıyla yapılan Paşa Tabyaları, yeni yüzüyle düzenlenen törenle hizmete açıldı.

İşletmeciliği İlke Organizasyon tarafından üstlenilen Paşa Tabyaları kahvaltı, yöresel yemekler ve düğün organizasyonları gibi çeşitli alanlarda hizmet verecek.

Düzenlenen açılış törenine, Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger, Garnizon Komutanı Albay Osman Coşkun, Belediye Başkanı Baki Ergül, İl Genel Sekreteri Orhan Alpay, Ak Parti İl Başkanı Cengiz Tokmak, CHP İl Başkanı Mustafa Acun, Erfelek Belediye Başkanı Muzaffer Şimşek, resmi kurum ve kuruluşların temsilcileri ve sivil davetliler katıldı.

 

Açılış konuşmasını gerçekleştirilen İlke Organizasyon adına açıklama yapan Cengiz Demirel, “Paşa Tabyalarının 1461’de Fatih Sultan Mehmet’in emri ile kuruldu. 653 yıllık tarihe sahip. Oysa özellikle Ukrayna deniz müzesinden edindiğimiz belgeler ve fotoğraflar ışığında Paşa Tabyaları’nın sadece Türkiye’de değil dünyada önemli bir yeri olduğunu görüyoruz. Özellikle mimari yapısı, yer altına gizlenmiş sığınakları, kilometrelerce uzanan yer altı geçitleri ile Sinop Paşa Tabyaları Venedik tabyalarından sonra dünyada 2. sırada olan bir değerdedir.

Bir buçuk ay içinde önemli derecede temizlik çalışması yaptık. Galeriler ve koğuşlarda çirkinlik arzeden, sonradan yapılan birçok kirliliği de ortadan kaldırdık. Kahvaltı ve yöresel yemekler üzerinde hizmet vereceğiz. Ayrıca kır düğün organizasyonları yapmak planlarımız arasında. Yaklaşık bin 500 m2 alan üzerinde düğün organizasyonunun yanı sıra panel, konferans gibi etkinliklere de cevap verebilmekteyiz.” dedi.

 

Vali Yavuz Selim Köşger ise tarihi yerin, geçmişte tabya, bir askeri tesis olduğunu belirterek, “Osmanlı’nın ve muhtemelen belki de Selçuklunun donanma üssünün korunması amacıyla tesis edilmiş bir yer. Böylesi bir askeri tesis savaşlara milli savaşlara tanıklık etmiş bir tesis bugün ülkemizin huzur güvenlik ve esenlik içinde olduğunun bir göstergesi olarak böylesi bir hale dönüşüyor. Sinoplulara ve Sinop turizmine başka bir açıdan hizmet edecek bu bizim için sevindiricidir.” dedi.

 

Kurdele kesiminden sonra Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger ve davetliler tarihi Paşa Tabyaları’nı gezdi ve bilgi aldılar.

 

Haber: Fatma ÖZEN

Kaynak: haber57.com.tr

 

Paşa Tabyaları

 

Paşa Tabyaları 1

 

Paşa Tabyaları 2

 

 

Paşa Tabyaları 4

 

Paşa Tabyaları 5

BİLGİLER
tarafından 10 Temmuz 2014 - 19:28 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 389 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1