Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Yol Çalışmalarında Tarih Çıktı! (Videolu)
Sinop’ta devam eden yol çalışmalarında Osmanlı dönemine ait olduğu belirlenen bir köprü ortaya çıktı.

 

19 Ocak 2014 Pazar 14:45

 

Sinop‘ta devam eden yol çalışmalarında Osmanlı dönemine ait olduğu belirlenen bir köprü ortaya çıktı.

 

Sinop Organize Sanayi Bölgesi‘nde devam eden Sinop-Samsun karayolu üzerinde gerçekleştirilen yol yapım çalışmaları sırasında işçiler kazı yaparken bir yapı ile karşılaştı. Tarihi olduğu belirlenen yapıya zarar vermemek için yol çalışmalarına ara verildi. Daha sonra kazı alanına gelen Kültür Müdürlüğü görevlileri, yaptıkları incelemede yapının Osmanlı dönemine ait bir köprü olduğunu tespit etti.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İlimiz kültür varlığı bakımından zengin bir şehir. Yapılan bu alt yapı çalışmalarında bu tür eserlere rastlıyoruz. Bu konuda deneyimliyiz. Yüklenici firma çalışanları tarafından yol yapım çalışmaları sırasında köprü kalıntısına rastlandı. İşçi arkadaşlarımız sağolsunlar duyarlılık gösterip hemen bize haber verdi. Bizde hemen bakanlıktan da bir kazı ekibi istedik. Ekiplerimiz bölgede kazı yaparak o yapıyı ortaya çıkardı. Yapılan ilk incelemelerde köprünün Osmanlı dönemine ait tarihi İpek Yolu köprüsü olduğunu düşünüyoruz. Olayı Anıtlar Kurulu’na intikal ettirdik. Bölgedeki yol yapım çalışmasını durdurduk” dedi.

 

KURUL KARARI BEKLENECEK

Yolun kent için önemli bir yatırım olduğunu dile getiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, “Bakanlıktan gelecek heyet, gerekli incelemeleri yapacak. Köprünün yerinde mi kalacağı, başka bir yere nakil mi edileceği konusu sonuca bağlanacak. Kurulun vereceği karara göre biz de çalışmaları gerçekleştireceğiz. Kurul kararının sonucuna kadar köprünün bulunduğu bölgede yol çalışmaları yapılmayacak. Tabi yol büyük bir kamu yatırımı. İlimiz için önemli bir yatırım. Turizm kenti olarak bu yola çok ihtiyacımız var. Kültür varlığı da bizim için çok önemli. Hem yol çalışmalarına sekte vurmamak hem de kültür varlığını ihmal etmemek koşuluyla hızlı bir şekilde hareket ederek bu konuyu çözmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Haber: Songül KORKMAZ

Kaynak: haber57.com.tr

 

BİLGİLER
tarafından 19 Ocak 2014 - 14:43 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 221 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
1
Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.


1